() -

/ Moje aktivity / Vyrábím a tvořím / Adventní a zimní vyrábění a tvoření / Výroba svíček (pracovní postup krok za krokem, foto)

Výroba svíček (pracovní postup krok za krokem, foto)

Popis pracovního postupu výroby svíčky krok za krokem; obrázky k jednotlivým krokům naleznete dole ve fotogalerii (stránku s pomůckami pro výrobu svíček naleznete zde) 

 

KROK 1:

Výrobu začneme přípravou všech potřebných pomůcek. Pokud si chcete odměřit množství vosku pomocí formy, udělejte to hned na začátku, dokud je forma bez knotu. Detailní obrázky ke všem zde uvedeným krokům naleznete ve fotogalerii.

 

KROK 2:

Nyní si připravíme formu: délka knotu závisí na výšce formy + přidáme ještě cca 4 cm. Knot protáhneme otvorem ve dnu formy, necháme ho asi 1 cm přesahovat a přichytíme destičkami nebo hmotou (dle výrobce). Detaily opět viz fotogalerie.

 

KROK 3:

Poté formu otočíme, vytáhneme druhý konec knotu tak, aby byl napnutý a přichytíme jehlou. Ještě ho popř. narovnáme tak, aby probíhal středem formy.

 

KROK 4:

Takto připravenou formu dáme nahřát do trouby, kterou nastavíme na cca 60°C. Formu necháme nahřívat po celou dobu tavení vosku. Pokud bychom vosk nalili do nenahřáté formy, bude se pak svíčka špatně vyklepávat.

 

KROK 5:

Nyní nastává fáze přípravy vosku. Vosk máme buď odsypaný již na začátku anebo jeho množství nasypeme odhadem. Způsob tavení byl již popsán výše v položce „hrnec“. Pokud vosk barvíme, přidáme pigment buď hned nebo během tavení. Jak již bylo výše uvedeno, barvy je možné různě míchat a hrát si s odstíny, což lze dělat průběžně.

POZOR! Dojde-li ke vznícení vosku v hrnci, nepropadejte panice! Vždy mějte po ruce připravenu poklici, kterou hrnec urychleně přiklopte, vypněte hořák a hrnec odstavte. (Podrobnější info v 1. části v položce "hrnec".

 

KROK 6:

Po úplném roztavení vosku vyjmeme z trouby formu. Pozor! Zvlášť hliníková forma i při 50°C docela pálí – použijte chňapku, utěrku apod. Do horké formy nalijeme vosk až po okraj. Samozřejmě pokud chcete mít svíčku nižší, nalijte jen do požadované výšky :-) Je dobré, aby trochu vosku v hrnci zbylo na případné dolévání.

 

KROK 7:

Během tuhnutí svíčky se většinou začnou v okolí knotu dělat prohlubně. Ještě než je dolijeme zbylým voskem (je možné ho opakovaně rozehřívat), ale ještě předtím je několikrát propíchneme jehlou, aby se ve svíčce nevytvořily vzduchové bubliny. Důležité upozornění: nelekejte se, že svíčka bude ošklivá. Vršek svíčky je totiž momentálně vespod, v místě, kde je utěsněný knot! Svíčka se tak vlastně dělá „vzhůru nohama“.

 

KROK 8:

Svíčku nechte cca 2 hodiny odpočívat a tuhnout. Pokud už je vosk navrchu tvrdý, můžete vytáhnout jehlu, kterou je ukotven knot a je také možné odstranit těsnící destičky/hmotu.

 

KROK 9:

Nyní nastává očekávaná, konečná fáze – vyklepnutí svíčky. Formu otočte dnem vzhůru a jemným tahem za knot zkuste, zda je pevný. Pokud se stane, že knot povolí, popotáhněte ho zpět z druhé strany. Pokud je knot pevný, ale svíčku nelze vytáhnout, doporučuje se dát formu cca na půl hodiny do lednice.

 

KROK 10:

Posledním krokem je odstřižení přebytečné části knotu na spodní straně svíčky.

Máte-li chuť, je možné svíčku různými způsoby ozdobit, ale o tom zase jindy…

 

Kromě výroby jednobarevných svíček je také možné „poskládat“ svíčku z vrstev různých barev, a to tak, že formu nedolijeme voskem až po okraj, ale třeba do poloviny/čtvrtiny apod., a po částečném zatuhnutí vosku doléváme vrstvu jiné barvy. Takto postupujeme podle počtu požadovaných vrstev. Jinou možností je také naklápění formy během tuhnutí, takže vrstvy jsou pak různě nepravidelné.

 

Další možností je také výroba vlastní formy. Použít lze např. různé kelímky a krabičky dle fantazie. Důležité je, aby se nádoba nezužovala, jinak by svíčka nešla vyklopit. U plastových kelímků je také potřeba myslet na to, aby nalévaný vosk nebyl příliš horký!


Popis pracovního postupu výroby svíčky krok za krokem; fotogalerie

Hromnice (2.2.)

Hromnice (2.2.)
(23. 1. 2025) Tento svátek připomíná událost, kdy Maria a Josef přinesli Ježíše 40 dní po jeho narození do chrámu, aby ho odevzdali…

Neděle Božího slova - vždy 3. neděle liturgického mezidobí

Neděle Božího slova - vždy 3. neděle liturgického mezidobí
(11. 1. 2025) Vždy 3. neděle liturgického mezidobí je věnována „slavení a šíření Božího slova a úvaze nad ním“.

Ježíšův křest

Ježíšův křest
(3. 1. 2025) Vánoční doba končí svátke Křtu Páně  

Tři králové

Tři králové
(31. 12. 2024) Vyprávění a aktivity pro děti s tématikou Tří králů.

Putování za hvězdou

Putování za hvězdou
(27. 12. 2024) Zahraj si naši vánoční hru o putování za hvězdou - hru si můžeš nejprve vybarvit. A pak se můžeš vydat na cestu…

Oblíbené vánoční představení - ke shlédnutí online

Oblíbené vánoční představení - ke shlédnutí online
(23. 12. 2024) Posaďte se doma společně k vánočnímu představení (nejen) pro děti...

Aktualizováno

Doporučené knihy k Vánocům (2024) (11.1.2025, 22:30)

Doporučené knihy k Vánocům (2024)
Jako redakce, která často vybírá z knih a pracuje s nimi, si vám dovolujeme nabídnout výběr knižních novinek a...

Tři králové (3.1.2025, 13:38)

Tři králové - texty, materiály, pomůcky: vyprávění / katecheze / rébusy, luštěnky, bludiště... / omalovánky /...