() -

/ Kalendář / Masopust

Masopust

MASOPUST

Masopust není přímo svátkem církevního roku, ale velmi těsně s ním souvisí. Je to krátké období před začátkem postní doby, v němž se lidé radují, veselí, pořádají zábavy, hostiny a maškarní průvody.

Jiné označení pro masopust je karneval – jedním z vysvětlení tohoto slova je latinský původ a znamená to něco jako „dát sbohem masu“, než začne půst (více v dalších sekcí postní doby). Slavení masopustu může mít různé podoby, jinak ho prožívají lidé na venkově a jinak ve městě.

Jak takový masopust probíhal dříve? (A někde třeba ještě probíhá.)

Někdy se udává, že masopustní období trvalo již od slavnosti Tří králů (Zjevení Páně) do popeleční středy. Klasické masopustní období ale trvalo 3 dny před popeleční středou. Začínalo masopustní nedělí, kdy se rodina sešla k bohatému obědu. Poté se všichni chystali k muzice, kde se hlavně tancovalo, někdy až do rána. Také pondělí bývalo ve znamení tance, zábavy a veselí.

Vyvrcholením masopustního veselí bylo úterý. Na tento den si každý připravil nějakou masku do průvodu maškar, někde se i hrála divadelní představení. Lidé v maskách obcházeli jednotlivá stavení a prováděli různé taškařice. V žádném domě nechybělo malé pohoštění, dospělí často dostali i „něco pro zahřátí“, takže průvod byl stále veselejší. Mezi nejčastější masky patřili: medvěd (s medvědářem), kůň, kozel, kominík, bába s nůší a mnoho dalších.

Toto veselí všude končilo přesně o půlnoci. Ponocný zatroubil na roh a lidé byli vyzvání, aby se rozešli do svých domovů. Začala totiž popeleční středa a s ní přísný předvelikonoční půst.

Dnes se již asi na většině míst neslaví masopust v takovém rozsahu, jako tomu bylo dříve. Ale asi většina z nás se v této době zúčastní nějakého karnevalu nebo průvodu maškar. Pro ty, kdo si nevědí rady s maskou a zároveň ji nechtějí koupit hotovou v obchodě, zde v nejbližší době nabídneme ke stažení několik tipů na výrobu jednoduché karnevalové masky.

Ke stažení omalovánky s masopustní tématikou:

průvod masek Průvod masek (JPG, 767 kB) 

omalovánka Masopust Omalovánka Masopust (GIF, 20 kB),

Masopustní klaun s cedulí Masopustní klaun s cedulí (JPG, 159 kB),

Karneval začíná! Karneval začíná! (JPG, 108 kB),

Pohádkový svět Pohádkový svět (JPG, 98 kB),

Pojďte na oslavu! Pojďte na oslavu! (JPG, 114 kB),

Oslavme masopust Oslavme masopust (JPG, 103 kB)

 

Letnice - seslání Ducha svatého

Letnice  - seslání Ducha svatého
(21. 5. 2023) Deset dní po Ježíšově nanebevstoupení byl svátek letnic. Apoštolové se shromáždili spolu s Marií, Ježíšovou matkou.…

Jedlé kytky do salátu - a svatodušní strana z časopisu IN.

 Jedlé kytky do salátu  - a svatodušní strana z časopisu IN.
(16. 5. 2023) Bršlice kozí noha, červený jetel, jitrocel, kopřiva, pampelišky, sedmikrásky… to všechno jsou bylinky plné…

Knížka s rébusy jako příprava k prvnímu svatému přijímání

Knížka s rébusy jako příprava k prvnímu svatému přijímání
(16. 5. 2023) Ve svatém přijímání získáváme ten nejkrásnější dárek na světě: Ježíše, který dal svůj život za všechny lidi.

Letnice - krátce, trefně, srozumitelně

Letnice - krátce, trefně, srozumitelně
(15. 5. 2023) Doporučujeme pro děti vám malou kapesní a srozumitelnou knížku o Letnicích.

Aktualizováno

Noc kostelů - materiály pro děti (18.5.2023, 10:08)

Noc kostelů - materiály pro děti
Noc kostelů je každoročně pořádaná akce, která má umožnit lidem, kteří do kostela nechodí, aby se setkali s...

Vařím a peču - recepty (18.5.2023, 9:58)

Recepty na velikonoční vaření a pečení (16.5.2023, 14:50)

Několik receptů k uvaření a upečení o Velikonocích...