() -

/ Moje aktivity / Vyrábím / Adventní a zimní vyrábění / Výroba svíček (pomůcky)

Výroba svíček (pomůcky)

Výroba krok za krokem


(GS, foto: David Bergmann)

Vyrábíte si doma sami adventní věnec a ještě nemáte svíčky? Anebo chcete někoho překvapit a potěšit něčím, co jste sami vyrobili? Máte-li čas a chuť, vyzkoušejte si s námi vlastnoruční výrobu svíček.


DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!!! U malých dětí je nutná asistence a dozor dospělé osoby!!!


Nabízíme vám zde základní informace k domácí výrobě svíček, doplněné detailním fotoseriálem s popiskami. Pokud nemáte s výrobou svíček žádné zkušenosti, je nutné si nejdříve opatřit potřebné pomůcky.CO BUDEME POTŘEBOVAT?

K vlastnoruční výrobě svíček je třeba si připravit tyto základní potřeby: formu, knot a vosk. Z ostatních pomůcek to jsou: nůžky, chňapka (nebo utěrka apod.), hrnec, popř. pigment na obarvení vosku, aroma a naběračka.FORMA

 • pro začátek je vhodné zakoupit si formu na výrobu svíček, s přibývajícími zkušenostmi je možné vyrobit si dle fantazie formu vlastní.

 • Kde koupit? Je možné buď v internetových prodejnách (osobně mám dobrou zkušenost s výrobky firmy „svíčky GARANT“ nebo „Trigonmedia“ – zároveň zde seženete všechny ostatní potřeby pro výrobu svíčky) nebo zkusit nějaký kamenný obchod s výtvarnými potřebami. Ceny forem se odvíjejí od jejich velikosti a materiálu, a to od 150 Kč/ks.

 • Formy se vyrábějí z různých materiálů (např. plastové, hliníkové, skleněné). V našem fotoseriálu je použita forma hliníková.

 • Forma se skládá z několika částí – základem je „tělo“, to určuje výsledný tvar svíčky, a dále systém uchycení knotu. Z jedné strany je knot uchycen tenkou jehlou (dá se použít i kuchyňská jehla na španělské ptáčky“), na spodní straně je třeba knot pořádně utěsnit, aby nevytekl nalitý vosk. U hliníkových forem jsou dvě destičky (gumová a kovová), upevněné kolíkem, k plastovým formám se dodává plastický tmel (něco jako dětská plastelína), kterým se utěsní otvor s protaženým knotem. Pro konkrétní představu navštivte naši fotogalerii.

 • Nabídka forem je velmi pestrá, jak co do tvaru, tak také velikosti.KNOT

 • síla knotu se volí podle tloušťky svíčky. V případě nákupu v internetových e-shopech je vždy uvedeno, pro jak silné svíčky je daný typ knotu vhodný. Více k použití knotu se dozvíte v níže uvedeném postupu a ve fotoseriálu.

 • Cena knotu je cca 2 Kč/mVOSK

 • Opět je na výběr více druhů (parafín maďarský, ruský, čínský, palmový vosk…). Pro první pokusy se doporučuje buď ruský parafín ve formě šupinek nebo maďarský ve formě peciček (detailní pohled na fotkách).

 • Množství vosku na jednotlivé formy je různé, osobně se mi osvědčilo dát 2 – 2,5x objem formy. Lepší je dát spíš více, než méně, zvl. použijete-li barvivo – zbylý vosk se po ztuhnutí dá opětovně použít na další svíčku, zatímco při dodělávání se těžko strefíte do stejného odstínu.

 • Cena parafínu: cca 55 Kč/kg

 • Dále je dobré, ale není nutné, přidat stearin, což je látka, která zlepšuje kvalitu vosku a usnadňuje vyklepnutí svíčky z formy. Dávkuje se cca 30% z celkového množství parafínu.

 • Údajně je možné použít i roztavený vosk ze zbytků svíček, to ale zatím nemám vyzkoušené. Problém možná může způsobit, pokud jsou svíčky od různých výrobců…BARVIVO A VŮNĚ

 • pokud chcete vytvořit barevnou svíčku, je potřeba přidat barvivo. To se prodává buď ve formě malých tabulek nebo úlomků. Je velmi vydatné, takže stačí malý kousek.

 • Není problém barvivo postupně přidávat nebo míchat různé barvy.

 • Prodávají se jednotlivé velmi koncentrované barvy různých odstínů v balíčkách po 10 nebo 15 g za 17 –30 Kč (orientačně: na 1 kg parafínu stačí cca 2 g barviva)

 • Vosk je také možné obarvit obyčejnou školní voskovkou.

 • Chcete-li mít svíčku i voňavou, dají se zakoupit i lahvičky s různými aromaty

 • Aromata se prodávají v lahvičkách po 10 ml, za 25 – 30 KčHRNEC

 • Vhodnější je spíše méně používaný nebo vyřazený hrnec. Jinak se ale zbytků vosku ze stěn hrnce zbavíte jednoduše proplachováním vařící vodou.

 • Šikovné je, pokud má hrnec nálevku, ale není to nutné. Hodí se hlavně při případném dolévání vosku do tuhnoucí svíčky. Ale stejně tak lze použít i obyčejnou naběračku. Další možností je také použití „dvouplášťového hrnce na sváření mléka“.

 • Vosk se dá v hrnci tavit dvěma způsoby:

  • Ve vodní lázni – hrnec vložíme do širšího hrnce s horkou vodou, kterou stále přihříváme. Tento způsob je bezpečnější.

  • Na přímém ohni – vosk se roztaví rychleji, ale je nutné hned po rozpuštění ho odstavit z plotny, jinak hrozí jeho vznícení. Je dobré mít po ruce připravený talířek nebo poklici a v případě vznícení hrnec přiklopit a vypnout hořák. Plamen se tak okamžitě uhasí. V případě, že po odklopení poklice vosk znovu vzplane, opakovaně ho přikryjte, a přikrytý hrnec vložte do studené lázně, aby se vosk uvnitř zchladil.


Léto a prázdniny jsou tady!

Léto a prázdniny jsou tady!
(1. 7. 2022) Nabízíme vám několik aktivit a přejeme krásné letní prázniny!

Cyril a Metoděj (5.7.)

Cyril a Metoděj (5.7.)
(30. 6. 2022) Vždy 5.7. si připomínáme příchod bratří Cyrila a Metoděje, kterří přinesli do naší země evangelium - dobrou zprávu…

Petr a Pavel (29.6.)

Petr a Pavel (29.6.)
(25. 6. 2022) Každý rok si 29. června připomínáme dva důležité apoštoly -Petra a Pavla, kteří zvěstovali světu, že Bůh miluje každého…

Narození sv. Jana Křtitele 24.6.

Narození sv. Jana Křtitele 24.6.
(17. 6. 2022) Bůh poslal Jana, aby nám řekl něco důležitého: "Přestaňte od Boha utíkat, a radši utíkejte k němu!"

Boží tělo

Boží tělo
(14. 6. 2022) Slavnost Těla a krve Páně, neboli Boží tělo nám ukazuje, jak je pro nás důležité, že Ježíš je s námi stále - i v…

Trojice - tři bohové?

Trojice - tři bohové?
(6. 6. 2022) Týden po Letnicích (neboli Slavnosti seslání Ducha svatého) je slavnost Nejsvětější Trojice...

Aktualizováno

Podklady a nápady pro křesťanský tábor (19.7.2022, 21:58)

Podklady a nápady pro křesťanský tábor
Na podkladě obrázků z dobříšské farnosti byly redakcí deti.vira připraveny dětské pracovní listy, ve kterých se děti...

Prázdniny jsou tady - cyklus rébusů (8.7.2022, 11:14)

Prázdniny jsou tady - cyklus rébusů
Milí kamarádi, blíží se nám červenec a srpen, tedy měsíce letních prázdnin. Abyste se nenudili, připravili jsme pro vás...