Na začátku křesťanství žádné kostely nebyly. Mše svatá se sloužila v domech věřících, pokaždé byla u někoho jiného. Těmto domům se říkalo „domácí církve“.

Když křesťanů přibývalo, nebylo už možné se vejít do jednoho domu, a tak někoho napadlo, že by bylo možné postavit jeden větší dům, kam by se vešli všichni ti, kteří věří v Ježíše: tak se objevily kostely. Kostel se obvykle staví tam, kde je víc domů – to znamená tam, kde je víc lidí. U nás máme hodně kostelů všech možných velikostí: malé ve vesnicích a velké ve městech.

Přinášíme vám praktickou katechetickou pomůcku k tématu: "Náš kostel, naše farnost, naše církev". Pomůcka obsahuje katecheze a materiály pro několik věkových skupin (od tří let až po teenagery). Každá katecheze zahrnuje metodický návod a pracovní list. Katecheze jsou řazeny v jednom souboru po sobě, přičemž katecheta si vybírá dle potřeby. Věk, pro nějž jsou katecheze určeny, je pouze orientační, nikoliv závazný – záleží na úrovni konkrétní skupiny.Pomůcka obsahuje katecheze pro několik věkových skupin. Každá katecheze zahrnuje metodický návod a pracovní list. Katecheze jsou řazeny v jednom souboru po sobě, přičemž katecheta si vybírá dle potřeby. Věk, pro nějž jsou katecheze určeny, je pouze orientační, nikoliv závazný – záleží na úrovni konkrétní skupiny.

 1. Znám svůj kostel
  • Předškoláci (3 – 6 let)
  • Téma: podobenství o domu postaveném na skále, církev a kostel – dům pro všechny
 2. Dům, který nás spojuje
  • Mladší školní věk (1. – 2. třída)
  • Téma: farnost jako místo setkání s Bohem i lidmi, co najdeme v kostele?
 3. Naše farnost
  • Mladší školní věk (3. – 4. třída)
  • Téma: jsme živé kameny v Boží stavbě, služba druhým
 4. Naše církev
  • Střední školní věk (5. – 6. třída)
  • Téma: církev jako velká rodina křesťanů, co můžeme o církvi říci?
 5. Zevnitř a zvenku
  • Starší školní věk (7. třída a starší)
  • Téma: Jak vidíme církev my a jak svět? Jak ji můžeme charakterizovat?

Náš kostel, naše farnost, naše církev - soubor ke stažení v PDF.

Pomůcko vytvořilo na podkladě Dossier Catechista 7/2016 - 2017
Pastorační středisko AP – Katechetické středisko
http://www.apha.cz/adks
Převzato a zveřejněno se svolením