() -

/ Články

Články

5. 2. 2023, AKr (Foto: AKr)

foto: Unsplash.com
masky, masopust, veselí

Masopust se blíží...

Masopust není přímo svátkem církevního roku, ale velmi těsně s ním souvisí. Je to krátké období před začátkem postní doby, v němž se lidé radují, veselí, pořádají zábavy, hostiny a maškarní průvody.

1. 2. 2023, AB

Kdo byl svatý Blažej?

Kdo byl svatý Blažej?

Svatý Blažej byl biskup a mučedník, který zemřel roku 320 mučednickou smrtí v dnešním Turecku. Jeho svátek slavíme 3. února. Podle legendy byl lékařem a léčil nejen lidi, ale i zvířata. Před pronásledováním křesťanů se ukrýval v horské jeskyni.

28. 1. 2023, AKr, DUHA, GaS

Kdo byl Don Bosco?

Kdo byl Don Bosco?

31. ledna slaví svátek svatý Jan Bosco, jistě ho mnozí znáte jako zakladatele salesiánů. Don Bosco měl zvláštní talent na to, aby si ho mladí lidé oblíbili. Když si získal jejich srdce, uměl je citlivě doprovázet k dobrému životu. S velkou předvídavostí se snažil předcházet jejich slabostem a životním omylům. Považoval se více za jejich přítele než učitele.

22. 1. 2023, AB, AKr, BlaSi, GaS, ima

Foto: Pixabay.com
2.2. Hromnice, Uvedení Páně do chrámu, Simeon

Uvedení Páně do chrámu - hromnice

Možná jste už slyšeli, že se jeden den v roce nazývá "Hromnice". Letos připadají na 2.2. 2023. Slaví se vždy čtyřicet dní po Vánocích a připomínají událost, kdy Maria a Josef přinesli malého Ježíše 40 dní po jeho narození do chrámu v Jeruzalémě, aby ho svěřili Bohu. 

21. 12. 2022, AB

Vánoční omalovánka inspirovaná gotickou malbou Mistra vyšebrodského oltáře.

Krásné Vánoce - přání a omalovánka

Radost a pokoj nejen o Vánocích! Milé děti, milí rodiče, přejeme Vám krásné a pokojné prožití vánočních svátků! Vaše redakce webu deti.vira.cz

18. 12. 2022, Gabriela Suchlová

Vánoční sešit pro předškoláčky a prvňáčky

Vánoční sešit pro předškoláčky a prvňáčky

Milí rodiče a učitelé, v končící adventní době si můžete s dětmi připravit dokreslovací pracovní listy s tématem vánočního příběhu. Procvičíte si mimojiné s prvňáčky psaní číslic nebo s předškoláky grafomotorická cvičení, a to vše nenásilně ve vánočním příběhu.

14. 12. 2022, AKr

Biblické příběhy hrou - Vánoce

Biblické příběhy hrou - Vánoce

Sešit "Vánoce" z edice Biblické příběhy hrou je opět plný hádanek a úkolů a zve děti k zábavně strávenému času. Nechybí však ani pozvání k modlitbě formou kratičkého povzbuzení, které nalezneme na každé stránce u ikony malého otazníku. Přinášíme vám ukázku s několika zábavnými úkoly pro vás.

11. 12. 2022, AB, AKr, GaS

Noc plná hvězd se blíží...

Noc plná hvězd se blíží...

Milé děti, v adventu si také můžete oprášit, jak napsat správně číslice a spočítat, kolik věcí je na obrázku. Pracovní listy mohou sloužit předškolákům i prvňáčkům jako procvičování psaní číslic, k dokreslování částí obrázků i k jejich vybarvení, k následnému počítání předmětů i vyprávění si o nich. 

27. 11. 2022, ADKS, AKr, GaS (Foto: Obrázek se svolením použit z knihy Svatý Mikuláš, Člověk plný Boží lásky, kterou vydalo Kartuziánské nakladatelství v r. 2007)

Mikuláš, člověk plný lásky

Mikuláš, člověk plný lásky

Jaký byl vlastně svatý Mikuláš? Co nám přinesl do dnešní doby? Tento svátek se často stává předmětem komerce a křesťané se někdy ptají, zda má smysl se do tohoto rozporuplného dění zapojovat. Ale svatý Mikuláš určitě stojí za to, když se o něm něco více dozvíme!

15. 11. 2022, AKr, DUHA (Foto: Unsplash.com)

Foto: Unsplash.com

17. 11. Stále jsme na cestě za svobodou...

Už 33 let je naše země na cestě k demokracii a svobodě. Co je to vlastně svoboda?

8. 11. 2022, AB, ADKS, AKr

Foto: Pixabay.com
socha sv. Martina

Svatý Martin - voják, poustevník i biskup...

Podle legendy bývá Martin zobrazován jako voják, který se dělí se žebrákem o svůj plášť. V noci poté měl Martin vidění, v němž se mu zjevil Ježíš oděný právě do toho kusu pláště, který daroval chudákovi. Pro Martina to bylo znamení, aby přestal být vojákem a stal se vojákem Kristovým.

1. 11. 2022, GaS

Foto: Pixabay.com
barevné listy, podzim, červeně zbarvené listy

Podzimní modlitby

Padající barevné listí, kaštany, žaludy, jeřabiny a další plody podzimu už možná brzy přikryje první sníh. Co myslíte - nadělí nám ho letos svatý Martin? To se dozvíme v právě začínajícím měsíci - listopadu. Ale zůstaňme ještě u podzimu. Protože jste si oblíbili naši rubriku "Tvoříme z listí a kaštanů", připravili jsme pro vás malé podzimní opakování.

27. 10. 2022, Gabriela Suchlová

Foto: Pixabay.com
nemoc, dítě s teploměrem

Podzim a naše boje s bacily...

Začalo nám období chřipek, nachlazení, bolavých krků, rýmy a kašle. Někdy nemoc vyléčíme odpočinkem, vitamíny, teplým čajem, medem... a možná si sami ještě doplníte další osvědčené recepty, jak se takové nemoci postavit na odpor. Můžeme na pomoc pozvat i jednoho světce, který byl sám panem dokorem.

18. 10. 2022, AKr, DUHA, Eva Muroňová (Foto: Unspash.com, Zach Vessels)

Foto: Unsplash.com
Chlapci z Afriky, misie, úsměv černoušků

23. 10. Světový den misíí

Světový den modliteb za misie, slavený předposlední neděli v říjnu, je v České republice známý pod názvem Misijní neděle. Nadšených mladých misionářů je v naší zemi již přes dva tisíce. Snaží se aktivně pomáhat dětem v misijních zemích a s pomocí svých vedoucích se zapojují do různých aktivit ve svém okolí.  

11. 10. 2022, Alžběta Krejčí (Foto: unsplash.com)

Unsplash.com
dědeček, stáří, vnoučata, vděčnost za stáří

Příběh o dědečkovi

Rodina se scházela k jídlu spolu s dětmi a dědečkem, avšak starcovy třesoucí se ruce a nejistý zrak společné stolování rodiny ztěžovaly. Hrách mu padal ze lžíce, a když se snažil uchopit sklenici s mlékem, často skončilo rozlité na ubruse. Proto se manželé rozhodli něco s tím udělat.

5. 10. 2022, AKr, DUHA, GaS (Foto: Alžběta Krejčí)

Sbírejme podzimní plody

Sbírejme podzimní plody

S příchodem nového školního roku klepou na dveře i první náznaky podzimu. Až půjdete do přírody, dívejte se kolem sebe a již se můžete začít připravovat na podzimní vyrábění sběrem žaludů, kaštanů, šípků a dalších přírodnin!

2. 10. 2022, AKr, GaS

Svatý František - materiály a recenze knihy

Svatý František - materiály a recenze knihy

Také ty hledáš své životní poslání a povolání jako svatý František? Také ty bojuješ se svými slabostmi? Tím vším musel projít i František. 

30. 9. 2022, AKr, DUHA, GaS, Eva Muroňová

Terezka Martinová slaví 150 let

Terezka Martinová slaví 150 let

Nejvíc ze všeho mě bavilo nedělat nic. Cože? Že se to nemá? Ale já opravdu nedělala nic. Jen jsem odevzdala své oči, uši, srdce a ruce Ježíšovi a nechala jeho dělat to, co právě bylo potřeba.

30. 9. 2022, ADKS, AKr, GaS (Foto: Unsplash.com a foto andělíčků: Gabriela Suchlová)

Foto: Unsplash.com
anděl, socha anděla

2. října - Andělů strážných

Už jste na vlastní kůži zažili jakési neviditelné varování "Tam nechoď!", "Zastav se!", "Pojď radši tudy!" a zpětně jste zjistili, že to tak bylo správně? Možná k vám tiše promluvil váš anděl strážný.

24. 9. 2022, AB, AKr, GaS, Lenka Jeřábková (Foto: Obrázek se svolením použit z publikace Svatý Václav, edice Poznáváme naše světce, kterou vydalo Centrum pro katechezi Arcibiskupství olomouckého 2015.)

Svatý Václav - křížovky a luštěnky

Svatý Václav - křížovky a luštěnky

To, co Ježíš řekl učedníkům, jak čteme v evangeliu při slavení této slavnosti, platilo právě i pro svatého Václava: „Kdo chce přijít za mnou do nebe, nesmí myslet jen na sebe. Musí dělat to, co chce Bůh, i když to někdy bude těžké. Ten, kdo kvůli mně něco obětuje, získá mnohem víc." A to nám svatý Václav svým životem ukazoval...

Témata: články
Sekce: Články

Světový den nemocných, Panny Marie Lurdské (11.2.)

Světový den nemocných, Panny Marie Lurdské (11.2.)
(10. 2. 2023) Světový den nemocných každý rok připadá na 11. únor, což je den, kdy také slavíme jeden svátek Panny Marie Lurdské.

Masopust / karneval

Masopust / karneval
(3. 2. 2023) Období (po konci Vánoc) do začátku postní doby, v němž se lidé radují, veselí, pořádají zábavy, hostiny a maškarní…

Hromnice (2.2.)

Hromnice (2.2.)
(1. 2. 2023) Tento svátek připomíná událost, kdy Maria a Josef přinesli Ježíše 40 dní po jeho narození do chrámu, aby ho odevzdali…

Kdo byl svatý Blažej?

Kdo byl svatý Blažej?
(1. 2. 2023) Svatý Blažej byl biskup a mučedník, který zemřel roku 320 mučednickou smrtí v dnešním Turecku. Jeho svátek slavíme 3.…

Aktualizováno

Popeleční středa (2.2.2023, 12:54)

Popeleční středa
Datum Popeleční středy je letos 22.2.2023. Je tak označen první den postní doby, která trvá čtyřicet dnů...

hromnice (2.2.2023, 12:51)

Jeden den v roce se nazývá "Hromnice". Křesťané tento den nazývají jako svátek "Uvedení Páně do...

Letnice - seslání Ducha svatého (2.2.2023, 10:59)

Letnice  - seslání Ducha svatého
Deset dní po Ježíšově nanebevstoupení byl svátek letnic. Apoštolové se shromáždili spolu s Marií, Ježíšovou matkou....