Georg Friedrich Händel – slavný skladatel

Představ si hudebního kouzelníka, který dokázal složit tak krásné melodie, že lidé při jejich poslechu plakali dojetím. Takovým skladatelem byl Georg Friedrich Händel.

Narodil se v roce 1685 v Německu a už jako malý kluk miloval hudbu. Ačkoli jeho tatínek chtěl, aby se stal právníkem, Georg věděl, že jeho srdce patří hudbě.

Nemoc, která ho skoro porazila

Jednoho dne, když už byl Händel dospělý a slavný, se mu stalo něco těžkého, zvláště jako pro skladatele - utrpěl vážnou nemoc, dnes již víme, že to byla tzv. mrtvice, která měla velký dopad na jeho tělo i schopnost tvořit hudbu. Mrtvice totiž může mít různé projevy, jako je například oslabení svalů, potíže s mluvením nebo dokonce dočasné ochrnutí některých částí těla. Je možné, že mu přestalay pořádně fungovat ruce, nemohl mluvit a celé tělo měl slabé. Händel nemohl hrát na své milované varhany ani skládat hudbu. Lékaři si mysleli, že už se nikdy neuzdraví.

Ale Händel se nevzdal! Odjel do města Cáchy, kde se léčil v horkých koupelích. A i když si měl dávat pozor, trávil v nich mnohem víc času, než mu doktoři dovolili. Nakonec se stal zázrak – Händel se uzdravil!

A co udělal jako první? Šel do kostela, sedl si k varhanám a začal hrát. A to je zajímavé – protože Händel nebyl zrovna moc zbožný. O víře moc nemluvil a do kostela chodil spíš kvůli hudbě než kvůli modlitbám. Lidé byli ohromeni, jak nádherně hraje. Sám Händel později řekl, že se cítil, jako by se vrátil z říše mrtvých.

Když Bůh promluvil skrz hudbu

Po návratu do Londýna ale Händel čelil dalším problémům. Neměl dost peněz, lidé už tolik neposlouchali jeho hudbu a on začínal ztrácet naději. Ale pak mu jednoho dne přišel dopis s nabídkou napsat hudbu k novému příběhu – oratoriu Mesiáš.

První slova textu zněla: „Posilni mě, utěš mě.“ Händel měl pocit, že k němu mluví sám Bůh. Okamžitě se pustil do práce a za tři týdny, dnem i nocí, složil jedno ze svých největších děl – Mesiáše.

Když byla tato hudba poprvé uvedena v Dublinu, Händel zpíval spolu se sborem, i když jinak nikdy nezpíval. A když lidé po koncertě tleskali, tiše odešel. Chtěl totiž poděkovat hlavně Bohu, který mu dal dar hudby.

Velké finále

Händel žil ještě dlouhých sedmnáct let, ale postupně slábl a nakonec oslepl. Přesto se nevzdal a dál se věnoval hudbě. Týden před smrtí ještě jednou dirigoval svého Mesiáše.

Přál si odejít na Velký pátek – den, kdy si křesťané připomínají Ježíšovu smrt a zmrtvýchvstání. A opravdu, Velký pátek byl pro něj posledním dnem na zemi. Ale jeho hudba žije dál! Jeho slavné Aleluja ze Mesiáše dodnes lidé zpívají po celém světě, ať už v kostelech, nebo v koncertních sálech.

A co znamená Aleluja? Je to staré hebrejské slovo, které znamená „Chvalte Boha!“ Händel ho složil tak velkolepě, že ho zpívají lidé všech generací až do dneška.

Se svolením převzato z knihy:
Egon Kapellari, Známé osobnosti tváří v tvář smrti
vydalo Karmelitánské nakladatelství.
Redakčně upraveno

Video-náměty:

Nabízíme Vám níže netradiční zpracování Mesiáše od Georga Friedricha Händela:

Pro inspiraci si můžete také pustit video z ČT Edu - Hudební perličky Pavla Šporcla: tento díl se zaobírá právě životem Georga Friedricha Händela:


 

Omalovánky:

Nabízíme také omalovánky k tématu Skladatel - dirigent - hudební nástroje.