Ahoj děti! Sbírali jste letos borůvky? A nenarazili jste také na jednu zvláštní borůvku, kterou vám maminka zakázala sbírat? Podívejte se do pracovního listu, jak se tato jedovatá rostlina jmenuje. Pozor, tuhle nikdy nesbírejte!
Borůvky
Brusnice borůvka
Víte, že "borůvkou" nazýváme jen plod rostliny, které má vlastně jiný název? Buď je to plod rostilny, která se jmenuje Brusnice borůvka nebo lidověji jí tedy říkáme Borůvka lesní. Tyto malé sympatické kuličky můžeme hojně najít v našich českých lesích. Už jste je ochutnali?
Borůvka kanadská
Známe také dřevinu - Brusnici chocholičnatou, která se nazývá lidově Borůvka kanadská - velkoplodá - nebo také Borůvka zahradní či americká. Tento typ keře má poměrně velké kuličky. Je to borůvka, kterou lidé rádi pěstují v zahradách a kterou si také můžete zakoupit v obchodech.
Anglicky tyto velké druhy borůvek můžeme nazvat: northern highbush blueberry, high blueberry a swamp blueberry, to jen pro nadšence angličtiny :-)
Borůvka "balkonová"
Poslední typ této rotliny, který bychom chtěli zmínit, je Borůvka úzkolistá neboli lidově Borůvka balkonová kanadská, kterou můžeme poznat podle toho, že je poměrně nízká a bohatě plodí hodně kuliček jako borůvka kanadská, takže vlastně připomíná naši českou borůvku. Pokud byste se dali na pěstování borůvek, tak tahle se zrovna hodí k pěstování v truhlíku, či květináči! Zajímavostí je, že je také mrazuvzdorná, tedy odolá nízké teplotě - teplotě pod 0 stupňů Celsia, tomu se říká mráz - a takové borůvce tedy říkáme, že je "mrazuvzdorná". Na zimu stačí květináč jen přikrýt. Tak co, zkusíte si taky borůvky pěstovat na balkóně?
Materiály pro děti a učitele:
Pracovní list: Borůvka a Vraní oko - ke stažení i ve formátu Pdf, Omalovánka - Borůvky - ke stažení i ve formátu Pdf
Vraní oko čtyřlisté
Možná jste se ale setkali s takovou divnou "borůvkou", a pokud jste do ní kousli (což nedoporučujeme kvůli tomu, že je prudce jedovatá), zjistili jste, že nemá vůbec dobrou chuť. Příště to tedy raději nezkoušejte!
S borůvkou si ji splést ale nemůžete, jedině moc malé děti musí dávat velký pozor. Je to totiž docela vysoká bylina (asi 40 cm) a její kulička modrého plodu sedí na vršku stonku vyrůstajícího z čtyřlístku velkých zelených listů, které borůvčí v ničem nepřipomínají.
Kdybyste na ni však narazili, rozhodně ji však nejezte! Mohli byste dostat zvracení, průjem, bolesti hlavy, zúžily by se vám zorničky. K otrávení dítěte stačí jen několik málo bobulek! Přejeme vám, abyste vždy věděli, že tuhle rostlinku raději necháme v lese být!
Související pojmy:
*omalovánky - Brusnice borůvka: Vaccinium myrtillus L. - tj. Borůvka lesní
* Vaccinium corymbosum - Brusnice chocholičnatá - tj. Borůvka Kanadská neboli zahradní, hroznovitá, nebo také nazývaná Borůvka americká.
* Borůvka balkonová - Sunshine blue - Vaccinium ´Hortblue Petite a jiné názvy
* Vraní oko čtyřlisté - Paris quadrifolia - vytrvalá jedovatá bylina z čeledi kýchavicovité (Melanthiaceae).
* Rulík zlomocný - Atropa bella-donna
Přejeme vám z redakce pěkné borůvkové výlety, dorty a koláče!
Foto: Pixabay.com