Znáte, děti, lísku? A víte, že to není strom, ale je to keř? A víte, jak se rozezná keř od stromu? Můžete nám o tom napsat do redakce! A znáte taky strom, který se jmenuje bříza? Podle čeho byste ho poznaly?

 

LÍSKOVÝ KEŘ

Jedli jste někdy lískové oříšky? Jak vám chutnaly? Pocházejí z lískového keře, jehož obrázek naleznete niže. Naučte se ho poznat, abyste si na jeho oříšcích mohli pochutnat. A víte, kdo má lísku také moc rád a proto se ji naučil poznávat, aby ji vždy našel? Jsou to včely. Líska totiž kvete velmi brzy z jara, kdy jiné rostliny ještě moc nekvetou a tak včelky hledají kvetoucí lísku. A moc si pochutnají. Lískové listy používají i lidé pro jejich léčivé účinky (pomáhají například proti průjmu atd.). A ještě jeden tip pro kutily: z lísklového dřeva se dá vyrobit i píšťalka. Potřebovat k tomu budete akorát šikovné ruce a kapesní nožík. Ale ten je dobré používat jen tehdy, když vám to rodiče doviolí, nebo když by píšťalku vyrávěli s vámi. 

Kolem lísky je rozšířeno i několik nesmyslných pověr a legend. Dříve si někteří lidé mysleli, že LÍSKOVÝ KEŘ nás může ochránit před jedním zvířetem... Představte si, že líska by prý měla člověka ochraňovat před HADY. A prý se pod kořeny starých lísek napadených jmelím nachází tzv. lískový červ, had s bílou korunkou, jehož snědení dodá člověku prý zázračnou moudrost a moc. To jsou ale povídačky. My si myslíme, že zázračnou moc má jen Bůh.

BŘÍZA

Druhým stromem, který máme v pracovním listě, je BŘÍZA. Dokázali byste břízu poznat? Je to jednoduché. Kůra břízy je totiž sice v mládí stromku hnědá, pak se ale mění v bílou! Už jste, děti, někdy viděly strom s bílou kůrou? Tato kůra je neocenitelnou pomůckou při rozdělávání ohně v přírodě. 

A věděly byste, děti, jak se jmenují květy břízy? Již jste to slovo jistě slyšely. Jmenují se JEHNĚDY. Plody, tedy semínka, mají naopak neobvyklý název, který možná neznáte, jmenují se NAŽKY. Zkuste si rozstříhat náš pracovní list a doplňovat, podle něj se to snadno naučíte.

Dokázali byste zjistit, čím je bříza užitečná a prospěšná?

Líska, bříza - pracovní list pro děti 

Nabízíme samozřejmě i verzi Pdf.

Další z našich pracovních listů bude o DUBU a BUKU.