Děti, jak je to s vámi? Snažíte se být nejlepší? Snažíte se být hrdiny? Nebo se třeba začnete kamarádit s někým, kdo je zanedbávaný a posmívaný? 

Určitě jste už slyšely, že je dobré sklonit se k někomu slabšímu a pomoci mu. Určitě víte, pomáhat někomu, kdo je ve vašem okolí zanedbávaný a posmívaný, uděláte dobrý skutek. Ale nejen dobrý skutek! Ono se vám to totiž vrátí!

O tom mluví i evangelium k 31. neděli v mezidobí. Pán Ježíš nám říká, že se máme sklonit a ponížit - a že se dočkáme odměny. Naopak, když budeme sami nosit nos nahoru a cítit se důležitější než nějaký odstrčený kamarád v koutě, tak se naše pýcha může obrátit proti nám. Co si vybereš ty?


Námět na dětské kázání:

Téma: Mt 23,11

Autor: Ludmila Vyskočilová

Rekvizita: medaile, ocenění, diplom, vysvědčení, vítězný pohár atd.

Promluva: Už jste někdy byli přitom, když lidé vítají a oslavují vítěze? Vítěze z olympiády, vítěze Velké pardubické, vítěze Mistrovství světa, vítěze Mistrovství republiky? To je veliká sláva! To by asi chtěl zažít každý! Co musí všechno udělat ten, který se chce stát hrdinou, kterého budou ostatní vítat a oslavovat? Musí proto velmi dlouho pracovat, trénovat - i prohrávat. I přesto že to všechno vydrží, není vždy zaručený úspěch, možná to vyjde, možná ne. Všichni nemůžou být první nebo být hrdiny.

Co musím udělat proto, abych byl před Bohem největší, aby mě Ježíš jednou vítal jako největšího? Sloužit druhým. A to může každý! Víte, jak se slouží ve škole spolužákům? Jak se slouží doma rodičům a sourozencům? Pomocí, radou, dobrým slovem... Jak se slouží cizím lidem? Úplně všem a cizím lidem a se slouží úsměvem. :-)

Materiály pro katechezi:

► Dětský list: Kdo se ponižuje..., ke stažení ve formátu Pdf.Kdo se ponižuje, bude povýšen

► Zamyšlení 

► pracovní list pro menší děti:  nebo obrázek, to vše se svolením převzato z webu kanan.cz


► Karty pro katechezi:  Zachovávejte všechno..., vyrobilo AKS v Praze, autoři Lenka Jeřábková, Magda Chladimová, David Žofák a kol.

► Obrázek s modlitbou se svolením převzat z Katechetického centra Biskupství brněnského

Videonáměty:

► Z Českobudějovického biskupství pro vás vybíráme povídání pro menší děti (přidáme, až autorka zveřejní) 

► Ze stejného biskupství k nám míří povídání také pro starší děti zvané Minikatecheze: (přidáváme, až autoři zveřejní)

► P. Roman Vlk se zamýšlí nad evangeliem ve videu z Vlčího doupěte (nelze najít vhodný díl)

► pro dospělé - videoúvod od P. Vojtěcha Kodeta: