Milé děti, určitě jste už slyšely, že je dobré sklonit se k někomu slabšímu a pomoci mu. Určitě víte, že když začnete kamarádit nebo pomáhat někomu, kdo je ve vašem okolí zanedbávaný a posmívaný, uděláte dobrý skutek. Ale nejen dobrý skutek! Ono se vám to totiž vrátí!

O tom mluví i evangelium k 31. neděli v mezidobí. Pán Ježíš nám říká, že se máme sklonit a ponížit - a že se dočkáme odměny. Naopak, když budeme sami nosit nos nahoru a cítit se důležitější než nějaký odstrčený kamarád v koutě, tak se naše pýcha může obrátit proti nám. Co si vybereš ty?


NÁMĚT NA DĚTSKÉ KÁZÁNÍ:

Téma: Mt 23,11

Autor: Ludmila Vyskočilová

Rekvizita: medaile, ocenění, diplom, vysvědčení, vítězný pohár atd.

Promluva: Už jste někdy byli přitom, když lidé vítají a oslavují vítěze? Vítěze z olympiády, vítěze Velké pardubické, vítěze Mistrovství světa, vítěze Mistrovství republiky? To je veliká sláva! To by asi chtěl zažít každý! Co musí všechno udělat ten, který se chce stát hrdinou, kterého budou ostatní vítat a oslavovat? Musí proto velmi dlouho pracovat, trénovat - i prohrávat. I přesto že to všechno vydrží, není vždy zaručený úspěch, možná to vyjde, možná ne. Všichni nemůžou být první nebo být hrdiny.

Co musím udělat proto, abych byl před Bohem největší, aby mě Ježíš jednou vítal jako největšího? Sloužit druhým. A to může každý! Víte, jak se slouží ve škole spolužákům? Jak se slouží doma rodičům a sourozencům? Pomocí, radou, dobrým slovem... Jak se slouží cizím lidem? Úplně všem a cizím lidem a se slouží úsměvem. :-)

TEXTY K TÉTO AKTUÁLNÍ NEDĚLI si můžete přečíst na webu vira.cz


DĚTSKÝ LIST PRO KATECHEZI:

Kdo se ponižuje, bude povýšen Kdo se ponižuje, bude povýšen (JPG, 189 kB), ke stažení také ve formátu PDF (13 kB).