Milé děti,

když se za tmy podíváte na oblohu, vidíte na ní měsíc a mnoho hvězd.  Je to krása! Lidé odjakživa toužili se tam nahoru podívat. A konečně se to podařilo asi  před asi 60 lety (kdy se narodili vaše babičky a dědečkové).  Od té doby lidé občas v raketách létají mimo naši planetu Zemi. Anebo k jiným planetám posílají rakety s jednoduchými roboty. Ve vesmíru pak astronauti (nebo roboti) provádějí různé vědecké pokusy. Kolem naší planety také krouží družice. Víte, k čemu se používají?

Každý rok 12. dubna se připomíná Mezinárodní den kosmonautiky (anglicky: International Day of Human Space Flight). A víte proč? Protože právě 12. dubna 1961 vzlétl první člověk do vesmíru. Byl to ruský kosmonaut Jurij Gagarin v raketě (kosmické lodi) Vostok 1. Před ním se o to pokusilo několik jiných jeho kolegů kosmonautů, ale bohužel se to nepodařilo a oni zahynuli. Od té doby ale do vesmíru vzlétlo mnoho dalších lidí. A víte, že v roce 1969 (21. července) přistáli lidé dokonce i na Měsíci? Byli to američtí astronauté Neil Armstronga Buzz Aldrin z vesmírné mise Apollo 11. Na Měsíc se pak astronauté vypravili ještě několikrát. Viděli jste někdy v noci Měsíc? A víte, proč v noci svítí? Zeptejte se rodičů, je to móc zajímavé.  Znáte některé kosmonauty? A víte, co řekl jeden americký astronaut o Bohu?

Na této stránce naleznete omalovánku kosmické rakety před startem a také bludiště spojující astronauta s raketou. Uměli byste nakreslit nějakou raketu ve vesmíru? A uměli byste namalovat Měsíc? A co takhle Měsíc i s raketou a astronauty?

Ke stažení:

Kosmonaut astronaut - omalovánka, bludiště, coloring book.jpg Raketa - omalovánka; space rocket coloring book.jpg

A to samé v PDF:

KOSMONAUT bludiste.pdf

RAKETA.pdf