Už jste někdy viděli krásného žlutého ptáčka, jehož jméno začíná na stejné písmeno jako jeho barva? A k tomu ještě zpívá tak, jakoby lákal lidi na pivo, jak o něm říkají lesníci. Víte, který ptáček to je?

Ano, je to Žluva hajní. Jak láká tento krásný pták kamarády na pivo svým laškovným hláskem si můžete přečíst níže nebo rovnou pustit v nahrávce.

Ale nevím, mně by to na pivo nenalákalo, i když myslivci si to nenechají vymluvit :-)

Stáhnout si můžete omalovánku:
Zluva_hajni.jpg, kterou nabízíme také ve formátu Pdf.

Ilustrace: Alžběta Krejčí

Pár údajů o žluvě:

Žluva je tažný pták, který od nás v zimě odlétá až do tropické Afriky. Přestože je u nás žluva jen málokdy k vidění kvůli své plachosti, je velmi zajímavá a je také chráněná. Má exotický původ, který můžeme rozpoznat na první pohled, krásné žluté zbarvení samečka spolu s černým ocasem a černou skvrnou u oka by zahanbilo i leckterého papouška. Velikou zajímavostí je u žluvy způsob, jak staví hnízdo. Bývá dosti hluboké ve tvaru košíku, který je spletený mezi vidlicí na větvi a vystlán chlupy. 

Někdo by si mohl žluvu plést se žlunou. Nedejme se zmást. Zatímco žluna patří mezi větší šplhavé ptáky velkosti datla a je spíše zelenkavá, žluva je pěvec, jehož hlásek snadno 

rozpoznáme a myslivci jej často překládají jako "kdyby ho bylo - to by se pilo" nebo ještě lepší překlad zpěvu jakoby láká kamarády přímo na pivo a volá „popijou - vypijou“! 

► Video, kde žluva krmí mláďata v hnízdě velkými zelenými kobylkami:

 

► A jak zpívá? Zde můžete sami posoudit, jestli mají ornitologové pravdu. Skutečně zpívá žluva "Popijou?" :-)

 Foto: Pixabay.com

Související pojmy:

* Žluva hajní (Oriolus oriolus), naši ptáci, ptáci tažní, ptáci stěhovaví
Nespleťte si žluvu se žlunou - jak se liší žluva od žluny? (Viz. výše)
Správný pravopis žulvy: žluvu píšeme s dlouhým "ů" nebo krátkým "u"? Čech by řekl ŽLŮNA, ale pravopis říká krátké "u", tedy žluna.

Foto: kaboompics.com