31. ledna slaví svátek svatý Jan Bosco, jistě ho mnozí znáte jako zakladatele salesiánů. Don Bosco měl zvláštní talent na to, aby si ho mladí lidé oblíbili. Když si získal jejich srdce, uměl je citlivě doprovázet k dobrému životu. S velkou předvídavostí se snažil předcházet jejich slabostem a životním omylům. Považoval se více za jejich přítele než učitele.

Svatý Jan Bosco se narodil v roce 1815 v Itálii. Moc si přál být knězem, ale k tomu vedla dlouhá cesta. Když se jím konečně stal, začal pracovat jako farář ve městě Turíně. Na předměstí tohoto města byclo spoustu chudých chlapců, kteří neměli ani kde bydlet. Don Bosco, jak mu tady říkali, jim začal pomáhat, založil jim domovy mládeže, kde bydleli, a školy, aby se mohli učit. Ale protože chlapců bylo brzy opravdu hodně, potřeboval spolupracovníky. Proto Don Bosco založil kongregaci salesiánů (ta se jmenuje po sv. Františkovi Saleském, ten byl Janovým velkým vzorem). Chlapci měli Dona Bosca velmi rádi. Zemřel v roce 1888 a jeho rakev vyprovázely statisíce lidí. A jedna zajímavost - Don Bosco patří mezi první světce, které můžeme vidět i na fotografii, a tak víme jak opravdu vypadal!

Převzato z knihy Karmelitánského nakladatelství:
Velká kniha o svatých aneb po kom se jmenujeme, (V. Schauberová, M. Schindler)

  • Pro ukázku nabízíme dva obrázky z komixu o Donu Boscovi, převzato se souhlasem salesiánů Dona Bosca, ze soutěžních stránek https://soutez.janbosko.cz/

Po rozkliku se obrázek zvětší.

 

  • Nabízíme také Omalovánku/šablonu na sklo - vitráž s obrázkem Dona Bosca, autorka Gabriela Sucholvá
  • K nahlédnuté také malý pracovní list o Donu Boscovi se svolením převzat z časopisu DUHA