20. 9. 2019 , AB

Svatý Václav - nové pracovní listy pro děti

Svatý Václav - nové pracovní listy pro děti

28. září slavíme státní svátek na počest knížete a hlavního ochránce české země - svatého Václava. Ke svatému Václavovi se náš národ obrací s prosbami o přímluvu, neboť byl moudrým a laskavým panovníkem naší země. Žil svůj život ve víře v Ježíše a snažil se zlo přemáhat dobrem.

 

 

 

Svatý Václav se narodil v 10. století jako syn přemyslovského knížete Vratislava v Praze. O malého Václava se často starala jeho babička Ludmila. Vyprávěla mu všechno, co znala o Pánu Bohu, o jeho dobrotě a lásce a učila ho pokoře před ním. Jako mladý se Václav učil bojovat a zakrátko jezdil na různá vojenská tažení.

Václav byl znám pro svou mírnost, poctivost i zbožnost. Mnozí to ale považovali za zbabělost. Jeho bratru Boleslavovi byl Václav trnem v oku. Vymyslel tedy plán, jak se ho zbavit a usednout sám na knížecí stolec. Pozval ho k sobě na vlastní tvrz ve Staré Boleslavi a tam ho nechal zavraždit.

Václavovo tělo bylo později převezeno do Prahy a uloženo v kostele sv. Víta a mnoho poutníků a nemocných přicházelo, aby prosilo Václava o přímluvu.  A podle legendy byli mnozí uzdraveni.

 

Přinášíme vám příběh z Václavova života. Jeden kníže, který se jmenoval Radslav, se doslechl, že Václav nerad bojuje. Myslel si: "To bude snadná kořist pro mé vojáky." A uspořádal proti Václavovi válečné tažení.

 

Podle legendy Radslav o tomto setkání s Václavem vyprávěl neobyčejný příběh: "Když jsem se přiblížil k Václavovi, uviděl jsem na jeho čele kříž a vedle něho stát anděly. Poznal jsem, že Václav je pod Boží ochranou, a proto jsem se raději vzdal."

Se svolením převzato z publikace Svatý Václav, edice Poznáváme naše světce, kterou vydalo Centrum pro katechezi Arcibiskupství olomouckého 2015.

 

 

 

Nabízíme ke stažení tyto materiály pro děti:

Omalovánka - Václav sklízí hrozny - na motivy Velislavovy bible.
Pracovní list o svatém Václavovi, inspirovaný jeho zobrazeními ve Velislavově bibli.
Omalovánka se svatým Václavem je určena pro mladší děti, třeba k dokreslení pozadí a vybarvení.
Komiks o svatém Václavovi k přečtení.
Můžete použít i malý obrázek sv. Václav a sv. Ludmila v tomto souboru.
Ostatní materiály i texty o svatém Václavovi jsou zde.

Aktualizováno

Adventní materiály (2.12.2019, 11:22)

Adventní materiály
Aktivity pro dobu adventní si připravila nejen naše redakce, ale také kupříkladu Pastorační středisko AP nebo...

Na cestě za svobodou (14.11.2019, 8:32)

Na cestě za svobodou
V těchto dnech si připomínáme výročí Sametové revoluce. Už 30 let je naše země na cestě k demokracii a svobodě.

Vitráže říjnových svatých (26.10.2019, 22:15)

Vitráže říjnových svatých
Ozdobte si s námi okna vitrážemi světců a světic, které si připomínáme a oslavujeme v měsíci říjnu. I když třeba zrovna...

Příběh české princezny (26.10.2019, 17:22)

Příběh české princezny
Okouzlující příběh svaté Anežky České, té nejchudší, ale také nejpodivuhodnější české princezny, si můžete nově přečíst...

Dušičky - vzpomínka na zemřelé (21.10.2019, 10:20)

Dušičky - vzpomínka na zemřelé
Jak prožít toto téma s dětmiZvláště začátkem listopadu vzpomínáme na ty naše blízké, kteří již zemřeli. Modlíme se za...

Lampióny (21.10.2019, 10:20)

Lampióny
Dny se zkracují, večer se stmívá stále dříve a doba svatomartinských (ale i jiných) lampiónových průvodů se přibližuje....