Výroba masopustních - karnevalových masek
Několik návrhů k výrobě karnevalových masek na obličej: masky z papíru, šablony, kašírování.
/ Kalendář / Masopust / Výroba masopustních - karnevalových masek
Připravili jsme pro vás několik návrhů karnevalových masek na obličej. Masky se dají buď přichytit gumičkou nebo přidělat na tyčku a držet před obličejem. Soubory jsou ve formátu pdf a pro jejich prohlížení a tisk je třeba mít nainstalovaný program Adobe Reader, který je legálně ke stažení zdrama. Na této stránce najdete také jednoduchý návod na masky vyrobené z papíru za 5 minut a nebo výrobu masky technikou kašírování na balónek.
Masky jsou navrženy tak, aby jejich výrobu zvládl opravdu každý. Po vytisknutí masky na papír formátu A4 si nejdříve vyzkoušejte, zda její velikost odpovídá velikosti vašeho obličeje. Pokud by tomu tak nebylo, je možné ji na kopírce jakkoli zvětšit nebo zmenšit.
Pro nejjednodušší způsob výroby masky potřebujeme: nůžky, pastelky, lepidlo a gumičku na přichycení k hlavě. K masce lva je ještě navíc potřeba papír, nejlépe barevný.
Základní výroba masek je v podstatě stejná. Všechny vytištěné obrázky nejdříve vybarvíme. K vybarvování se nejlépe hodí pastelky nebo fixy. Pokud byste chtěli vybarvovat vodovkami, temperami nebo jinými barvami, je lepší obrázky vytisknout (nebo nechat okopírovat) na polokarton (čtvrtku).
U jednoduchých masek, což jsou pes, kočka, rytíř, lékař a hasič, pokračujeme takto:
Pokud jsme pracovali s polokartonem, je možné vybarvenou masku už jen vystřihnout a přidělat gumičku k přichycení masky kolem hlavy nebo přidělat tyčku na držení masky před obličejem. Nezapomeňte vystřihnout také otvory pro oči. A maska je hotova!
Pokud jste vybarvovali masku vytištěnou na obyčejný papír, je dobré ji ještě podlepit čtvrtkou nebo jakýmkoli jiným tvrdším papírem a teprve potom vystřihnout.
Maska květiny, hodin, lva a zajíce je o trošku složitější, ale v kažém souboru najdete obrázkový návod s podrobným popisem výroby. Začneme stejně jako u jednoduchých masek vybarvením všech částí. Vybarvený obrázek vystřihneme, obkreslíme ho na tvrdý papír a také vystřihneme. Na tento nevybarvený obrys pak podle typu masky nalepíme buď uši zajíce, okvětní lístky květiny nebo hřívu lva. Teprve poté přilepíme vybarvený "obličej" masky a vystřihneme otvory pro oči. Nakonec přiděláme gumičku na přichycení k obličeji nebo tyčku na držení.
Kromě jednoduchého vybarvení je samozřejmě možné si s výrobou masky pohrát a dle fantazie využít jakoukoli výtvarnou techniku nebo materiály.
Několik návrhů k výrobě karnevalových masek na obličej: masky z papíru, šablony, kašírování.
Ukázky fotek dětí v maskách z již proběhlé soutěže.
Pokud vaše maminka nebo babička ještě nikdy nezkoušela smažit koblížky, zkuste to s ní!
Detailnější popis průběhu masopustu zdřívějška.
Omalovánky masopustních průvodů, masek a karnevalového veselí.
(18. 12. 2024) Příběh o tom, jak se Maria s Josefem trmáceli až k Betlému a jak to bylo dál?
(17. 12. 2024) Materiály, aktivity, vyprávění a další k tématu Vánoce
(16. 12. 2024) Milí rodiče, učitelé, katecheté, připravili jsme pro vás a vaše děti dokreslovací pracovní listy s tématem…
(10. 12. 2024) O uzdravujících se ranách, dlouhodobých zraněních a bezpodmínečné vůli k životu po rozvodu rodičů.
(9. 12. 2024) V krásně ilustrovaném příběhu, kde Bůh není nikde adresně jmenován, prožívá nepatrné zrnko prachu své velké…
Josef se musel vydat do města Betléma. Vzal s sebou také Marii. Byla to dlouhá cesta horami, sto třicet kilometrů po...
Ťap, ťap. Oslík šlape pomalu a těžce. Je už unavený.