Co víme o masopustu?
Detailnější popis průběhu masopustu zdřívějška, zvyky, tradice, masky.
/ Kalendář / Masopust / Co víme o masopustu?
Někdy se udává, že masopustní období trvalo již od slavnosti Tří králů (Zjevení Páně) do popeleční středy. Klasické masopustní období ale trvalo 3 dny před popeleční středou. Začínalo masopustní nedělí, kdy se rodina sešla k bohatému obědu. Poté se všichni chystali k muzice, kde se hlavně tancovalo, někdy až do rána. Také pondělí bývalo ve znamení tance, zábavy a veselí.
Je to období radosti a hojnosti před postní dobou, kdy se lidé připravují na Velikonoce. Masopustní oslavy měly kořeny už ve starých pohanských tradicích, kdy lidé vítali konec zimy a příchod jara. Lidé věřili, že čím veselejší oslavy budou, tím úrodnější bude nadcházející rok. Proto si dopřávali spoustu jídla, hlavně masa a sladkostí, aby měli dost sil na období půstu.
Vyvrcholením masopustního veselí bylo úterý. Na tento den si každý připravil nějakou masku do průvodu maškar, někde se i hrála divadelní představení. Lidé v maskách obcházeli jednotlivá stavení a prováděli různé taškařice. V žádném domě nechybělo malé pohoštění, dospělí často dostali i „něco pro zahřátí“, takže průvod byl stále veselejší.
Toto veselí všude končilo přesně o půlnoci. Ponocný zatroubil na roh a lidé byli vyzvání, aby se rozešli do svých domovů. Začala totiž popeleční středa a s ní přísný předvelikonoční půst.
Během masopustu si lidé dopřávali vydatná a tučná jídla, protože je popeleční středa uvedla do období půstu. Nejčastěji se připravovala zabijačková hostina – jitrnice, tlačenka, škvarky nebo ovar. Sladkou tečkou pak byly koblížky smažené na sádle, tz. "boží milosti" (křehké smažené pečivo) nebo šišky s mákem.
V různých částech Česka se masopust slavil trochu jinak. Například na Hlinecku se dodnes drží tradiční obchůzky s maskami, které jsou dokonce zapsány na seznam UNESCO. V jiných regionech bývaly součástí oslav i speciální rituály – třeba na Moravě se někde pořádal pochovávání basy, symbolizující konec veselí a začátek půstu. Každá vesnice měla své vlastní masky a zvyky, ale jedno měly společné – všude panovala radostná a hlučná atmosféra.
Masky nebyly jen pro zábavu, ale často měly i svůj symbolický význam. Medvěd představoval sílu a plodnost, a proto s ním lidé v průvodu často žertovali a „zápasili“, aby si zajistili dobrou úrodu. Kůň symbolizoval rychlost a energii, kominík štěstí a očistu, zatímco bába s nůší odkazovala na těžký život venkovských žen. Některé masky, jako například smrtka nebo čert, zase připomínaly, že po radovánkách přijde i období půstu a rozjímání.
Dnes se již asi na většině míst neslaví masopust v takovém rozsahu, jako tomu bylo dříve. Ale asi většina z nás se v této době zúčastní nějakého karnevalu nebo průvodu maškar. Pro ty, kdo si nevědí rady s maskou a zároveň ji nechtějí koupit hotovou v obchodě, nabízíme ke stažení několik tipů na výrobu jednoduché karnevalové masky.
Detailnější popis průběhu masopustu zdřívějška, zvyky, tradice, masky.
Omalovánky masopustních průvodů, masek a karnevalového veselí.
Nabízíme několik video - podnětů pro prožívání masopustu s dětmi.
Několik návrhů k výrobě karnevalových masek na obličej: masky z papíru, šablony, kašírování.
Pokud vaše maminka nebo babička ještě nikdy nezkoušela smažit koblížky, zkuste to s ní!
Ukázky fotek dětí v maskách z již proběhlé soutěže.
(20. 2. 2025) Seminář 17. března 2025, od 16:00 do 19:30 hod. v Praze určený kněžím, jáhnům, pastoračním asistentům, katechetům,…
(20. 2. 2025) Datum Popeleční středy je letos 5.3.2025. Je tak označen první den postní doby, která trvá čtyřicet dnů a…
(12. 2. 2025) Masopust začíná po svátku Tří králů (6.1.) a končí v úterý před Popeleční středou, 40 dnů před Květnou nedělí.
(12. 2. 2025) Z našeho webu si můžete objednat newsletter s novinkami, který budeme rozesílat jednou měsíčně.
(12. 2. 2025) Aktivační složka zvaná lapbook věnovaná eucharistii - se třemi kapsami a třemi vloženými listy.
(11. 2. 2025) O uzdravujících se ranách, dlouhodobých zraněních a bezpodmínečné vůli k životu po rozvodu rodičů.
Nabízíme několik video - podnětů pro prožívání masopustu s dětmi.
Detailnější popis průběhu masopustu zdřívějška, zvyky, tradice, masky.