Ježíš spatřil člověka, který byl od narození slepý a bylo mu ho velmi líto. Udělal z hlíny bláto a potřel mu blátem oči. Pak řekl: „Jdi a umyj se v rybníku Siloe.“ Ten člověk šel, umyl se, a když se vrátil, viděl!

(Přepsaný text  přejat se svolením z webu www.kanan.cz)


NÁMĚT NA DĚTSKÉ KÁZÁNÍ 

Námět na dětské kázání ke 4. postní neděli nás přivede k zamyšlení, jak se nám někdy může zdát těžké Boha poslouchat a poznávat, když ho nevidíme. 

Téma: poznávání Boha skrze uzdravený zrak srdce

Autor: Ludmila Vyskočilová, P. Angelo Scarano

Rekvizity:
- malé množství sádla nebo másla
- 2 kancelářské papíry, které budou po obvodu slepené izolepou. Na spodním bude velkým písmem napsaný úryvek z evangelia nebo jakýkoliv jiný úryvek z Písma.
Oba papíry budou podloženy kartónem, aby nebyly na světle průhledné. Přes vrchní papír bude pouze patrné, že na spodním papíře je něco napsané, nebude to ale čitelné.

Promluva:

Kněz: "Mám tu dnes papír, na kterém je důležité sdělení. Uměli byste mi ho přečíst? Nesmím totiž poškodit vrchní papír."

Děti se rozdělí na čtenáře a nečtenáře. Ani jedna skupina nemůže splnit prosbu.

Kněz: "Já vám ale mohu s tímto problémem pomoci. Jestliže vrchní papír, který brání tomu, abych mohl přečíst to, co je vespod, namažu tukem, papír zprůhlední. Můžete se podívat!
Někdy se vám může zdát těžké Boha poznat, mít rád a poslouchat ho, když ho nevidím, tak jako jsme neviděli nápis na spodním papíře. Můžeme ho ale poprosit, aby nám "namastil" naše srdce, abychom ho poznali. Určitě si řeknete, že nejlepší by bylo, kdyby ten vrchní papír vůbec nebyl, kdybychom mohli Boha vidět rovnou. I to se nám jednou splní, až k němu přijdeme."


TEXTY K TÉTO AKTUÁLNÍ NEDĚLI si můžete přečíst na webu vira.cz 

PODNĚTY PRO KATECHEZI:

DL - 4. neděle postní, A Dětský list - 4. neděle postní, A nebo formát Pdf: DL - 4. neděle postní, A 

uzdravení slepéhoPracovní list:  Uzdravení slepého , autor: Alena Brožová

Omalovánka - 4. neděle postní, A Omalovánka - 4. neděle postní, A, autor: Soňa Häusl-Vad

►  Doplňovací pracovní list k textu evangelia pro děti školního věku z dílny deti.vira.cz

►  List k zamyšlení, ale také Kvíz s úkoly nebo dvě povedené  Bludiště pro menší děti a Bludiště pro větší nebo barevný komix s událostmi z evangelia, který je možný stáhnout také v černobílém provedení, to vše se svolením převzato z webu kanan.cz

► Nedělní karty nabízí je Arcidiecézní katechetické středisko v Praze, tyto materiály jsou určeny k 30. neděli v mezidobí, ale zabývají se totožným příběhem evangelia

Nedělní karty 4. neděle postní - další podněty z ADKS Praha, autoři: M. Chladimová, L. Jeřábková, D. Žofák


VIDEONÁMĚTY:

 Život Ježíše - reálně natočený film - díl 23, Uzdravení slepého

můžete dětem pustit animovanou pohádku, kterou z anglického originálu přeložili a českým dabingem doplnili žáci ZŠ svaté Zdislavy.

Z Českobudějovického biskupství k nám míří povídání pro menší děti s Martinou Fürstovou (k tématu uzdravení slepce, byť z jiné neděle). Povídání od téže autorky přímo ke 4. neděli postní spolu s Minikatechezí pro větší děti přidáváme, až je autoři zvěřejní.

P. Roman Vlk nabízí také zamyšlení k příběhu dnešní neděle: