() -

6. 5. 2026 , AB, AKr (Foto: vytvořeno pomocí AI)

/ Kalendář / Neděle - pracovní listy / Cyklus A - doba velikonoční / 6. velikonoční (A) - Velký Bůh a malí broučci

6. velikonoční (A) - Velký Bůh a malí broučci

děti zkoumají broučky
Napadlo vás někdy, jaké by to bylo stát se mravencem, abyste si s ním mohli popovídat? Bůh udělal něco podobného – stal se člověkem, abychom mu konečně rozuměli. Pojďme společně zjistit, proč nám Ježíš radí, jak žít, a kdo je ten tajemný „Pomocník“, kterého nám slíbil. 

Evangelium

Ježíšův slib 

Jan 14, 15-17. 21

Ježíš si jednou povídal s učedníky. Řekl jim: „Jestli mě máte rádi, dělejte to, co vám přikazuji. Abyste na to nebyli sami, pošlu vám Pomocníka, Ducha Svatého. Ten bude s vámi a bude vám radit, co máte dělat, tak jako vám to teď říkám já. Kdo zná moje příkazy a plní je, ukazuje, že mě má rád.“

Zamyšlení

Proč se Bůh „zmenšil“? 

(k tématu Jan 14,20-21)

Zkoušeli jste někdy na zahradě pozorovat broučky v trávě? Jsou malincí, pilní a žijí si ve svém vlastním světě. Možná vás napadlo: „Kéž by ti broučci věděli, že je mám rád a nechci jim ublížit!“ Jenže jak jim to vysvětlit? Kdybyste na ně promluvili, nejspíš by se jen polekali a utekli. Nerozumí naší řeči, jsme pro ně obrovští a úplně jiní.

Aby nás brouček pochopil, museli bychom se sami stát broučkem. Museli bychom se „zmenšit“, nechat se narůst krovky a mluvit jejich řečí. Ale ruku na srdce – komu by se chtělo vzdát se svého lidského života kvůli hmyzu?

A v tom je ta zvláštnost. Ježíš je Bůh, Stvořitel celého vesmíru. My lidé jsme proti němu mnohem menší než ti broučci v trávě. Přesto nás má tak rád, že se rozhodl „zmenšit“. Stal se člověkem, abychom mu mohli rozumět, vidět ho a slyšet. A co víc – poslal nám Ducha Svatého, aby v nás zůstal i potom, co se vrátil do nebe. Jednou nás Bůh pozve k sobě a tam nás „zvětší“ – promění nás, abychom mu byli podobní a viděli ho tváří v tvář.

Se svolením převzato a přepracováno podle
nedělní katecheze P. Angelo Scarana a Ludmily Vyskočilové

Proč Ježíš mluví o příkazech a lásce? 

V evangeliu Ježíš říká: „Kdo mě má rád, plní mé příkazy.“ Někdy nám příkazy znějí přísně, ale v příběhu o broučcích vidíme, že jsou to vlastně rady pro přežití. Bůh se stal člověkem, aby nám lidskou řečí vysvětlil, jak máme žít, abychom si neubližovali a abychom se Mu co nejvíce přiblížili.

Úkol pro děti:

  1. Jdi ven a najdi si jednoho malého tvora (mravence, berušku, pavoučka).
  2. Chvíli ho jen pozoruj. Zkus si představit, jaké by to bylo, kdyby ses stal jedním z nich, abys jim mohl říct, že je máš rád. Můžeš si také postavit "hmyzí hotel".
  3. Modlitba: Poděkuj Pánu Ježíši za to, že se stal člověkem, abychom mu mohli rozumět.

Zamyšlení pro rodiče:

Často se snažíme dětem víru „vysvětlit“ složitými definicemi. Dnešní evangelium a příklad s broučky nám ale připomínají metodu samotného Boha: sestoupení (kenoze). Bůh nekomunikoval z bezpečné vzdálenosti svého majestátu, ale stal se zranitelným a blízkým.

Otázka pro vás: Dokážu se ve vztahu k dětem občas „zmenšit“? Umím opustit svou pozici „vše vědoucí autority“ a vstoupit do jejich světa, abych jim mohl naslouchat a mluvit jejich jazykem? Právě v této blízkosti se nejlépe předává svědectví o Boží lásce.

Materiály pro katechezi:

 ♦ DL - 6. ne veli_ A nebo formát Pdf: DL - 6. ne vel_A
DL - 6. ne velikonoční, cyklus A

 ♦ Jan 14, 15-21 nebo formát PDF: ke stažení ve verzi PDF
Jan 14, 15-21

 ♦ Omalovánka - 6. ne velikonoční, cyklus A
 6. ne velikonoční, cyklus A

♦  Nedělní karty pro katechezi z ADKS - autoři: Lenka Jeřábková, Magda Chladimová a kol.

♦  z webu kanan.cz je možné použít Zamyšlení či Kvíz pro malé a Doplňovačka, Domaluj do listu

♦  z webu Malý oslík zveřejňujeme jejich krásné a jednoduché Malované listy - 6. neděle velikonoční

 ♦ z Olomouckého biskupství je možno stáhnout Náměty pro děti ve 4. ročníku ZŠ podle metodiky paní Muroňové pro výuku náboženství – S Tebou na cestě aneb Seslání Ducha svatého očima svatého Petra. Kristus vede společenství církve v Duchu svatém. 

Videonáměty:

♦  Videokázání P. Romana Vlka z Vlčího doupěte - Nikdy nemine

♦  reálně natočený film Život Ježíše podle Jana: část 35 - Jan 14, 15 -31

♦  Z Českobuděj. biskupství se můžeme inspirovat katechezí k 5. neděli velikonoční s Martinou Fürstovou nebo Minikatechezí pro větší děti

♦ katecheze 6. neděle velikonoční pro děti od Spoločnosťi Božieho Slova / Verbisti


♦ AKTUALITY: Od pátku po slavnosti Nanebevstoupení Páně se celá katolická církev po devět dní modlí o nové vylití Ducha svatého

 

Podněty k nedělnímu evangeliu pro dospělé:

TEXTY NEDĚLNÍHO ČTENÍ A EVANGELIA:
https://www.vira.cz/Nedelni-liturgie

KRÁTKÁ REFLEXE NEDĚLNÍHO TEXTU:
https://www.vira.cz/Texty/Tema-tydne/

NEDĚLNÍ KÁZÁNÍ:
(i přímluvy na základě biblických textů)
https://www.pastorace.cz/kazani

 

Video/audio k nedělním čtením:

"Lomecká vigilie" od P. Josefa Prokeše z poutního místa Lomec u Vodňan
https://www.vira.cz/red/lomecka-vigilie 

Úvody od P. Vojtěcha Kodeta O.Carm:
https://www.vira.cz/red/Videouvod-do-nedele-Kodet

Kázání P. Josefa Prokeše z poutního místa Lomec u Vodňan:
https://www.vira.cz/red/kazani-lomec

Nanebevstoupení Páně

(4. 5. 2026) Slavnost Nanebevstoupení Páně se slaví ve čtvrtek - 40. den po Velikonocích. 

Další číslo časopisu pro dívky IN

Další číslo časopisu pro dívky IN
(4. 5. 2026) Ochutnávka z květnového časopisu pro dívky.

Kdy jsou Letnice - Svatodušní svátky?

Kdy jsou Letnice - Svatodušní svátky?
(2. 5. 2026) Letnice (Slavnost seslání Ducha svatého) - datum

Den matek - poděkování za lásku

Den matek - poděkování za lásku
(29. 4. 2026) Svátek matek (den matek) se slaví vždy druhou květnovou neděli. Letos (2026) připadá na neděli 10.5.

Květen - měsíc Panny Marie

Květen - měsíc Panny Marie
(28. 4. 2026) V měsíci květnu si zvláště připomínáme Pannu Marii - celý tento měsíc je jí zasvěcený. V květnu se v kostelích konají…

Kateřina Sienská (29.4.)

Kateřina Sienská (29.4.)
(28. 4. 2026) Víš něco o patronce Evropy, svaté Kateřině?

První máj: svátek práce, lásky, nebo svatého Josefa?

První máj: svátek práce, lásky, nebo svatého Josefa?
(26. 4. 2026) Prvního máje máme volno. Čí svátek vlastně slavíš ty?

Je pálení čarodějnic pro křesťany vhodné?

Je pálení čarodějnic pro křesťany vhodné?
(23. 4. 2026) Jak vysvětlit dítěti některé pohanské zvyky?

23.4. - Svatý Vojtěch pro děti: příběh odvahy

23.4. - Svatý Vojtěch pro děti: příběh odvahy
(22. 4. 2026) Objev příběh odvážného biskupa, který se nevzdal. Čekají na tebe omalovánky, pracovní listy i další aktivity!

Den skautů - 24.4.

Den skautů - 24.4.
(21. 4. 2026) Skauti: dobrodružství, parta a dobré skutky.

Aktualizováno

O skladateli Händelovi - článek pro děti (4.5.2026, 21:36)

O skladateli Händelovi - článek pro děti
Händel - (* 23. února 1685 Halle + 14. dubna 1759 Londýn) přinesl pro svět velké hudební dílo.