- námět pro dětskou nedělní katechezi

Alžbětě a Zachariášovi se narodilo dlouho očekávané miminko. Oba se radovali a věděli, že jejich syn je velikým darem od Boha.

Alžbětě a Zachariášovi se narodilo dlouho očekávané miminko. Oba se radovali a věděli, že jejich syn je velikým darem od Boha. Přišli i jejich sousedé a příbuzní a radovali se s nimi. Chtěli mu dát jméno po tatínkovi Zachariáš, ale Alžběta řekla: „Bude se jmenovat Jan.“ I Zachariáš to potvrdil – vzal si tabulku a napsal: "Jeho jméno je Jan."

V tu chvíli se splnilo vše, co řekl anděl Gabriel. Zachariáš opět začal mluvit, radoval se a chválil Boha. Všichni okolo se tomu velmi divili a poznali, že Jan bude mít v životě od Boha velký úkol.

 


AKTUÁLNÍ TEXTY K TÉTO NEDĚLI si můžete přečíst na webu vira.cz

NÁMĚT NA DĚTSKÉ KÁZÁNÍ: 

Slavnost Narození sv. Jana Křtitele

Téma: Být prorokem

Autor: Ludmila Vyskočilová

Rekvizita:

Promluva: Pohádka o železném kamínku

Byl jeden železný kamínek, uložený hluboko v zemi mezi spoustou dalších železných kamenů. Ostatní kameny se těšily a šeptaly si: "Jednou nás vytěží a povezou do vysoké pece, kde nás roztaví a staneme se spolu ocelovými trubkami." "Chtěl bych být velikou ocelovou rourou, kterou poteče veliké množství plynu přes kontinenty!" Zpíval si veliký kámen, který ležel vedle našeho kamínku. "Ach ne, to bych nechtěl", bál se náš kamínek a propadl se ještě hlouběji. Pak si to ale rozmyslil: "Být velikou troubou je lepší, než být malou bezvýznamnou trubkou, která povede plyn jen do jednoho malého domečku. Kámen kolega má pravdu!" Za nějaký čas opravdu přišli těžaři a začali vykopávat železné kameny. Odvezli je do vysoké pece a roztavili je. Z kamenů se staly veliké roury, tak jak si přál velký kámen kolega i malinké trubky, které vedly plyn do malinkých domečků. Už se asi nedovíme, jestli se náš kámen stal velkou nebo malou trubkou. Důležité je, že víme, že byl šťastný, protože poznal, že i ta nejmenší trubka je důležitá, aby se plyn na topení dostal i do nejmenšího domečku, kde je díky tomu v zimě teplo v pokoji a teplé jídlo na sporáku. Být prorokem, jako byl svatý Jan Křtitel, znamená být takovou troubou, kterou "poteče Boží slovo". Svatý Jan byl jako veliké potrubí, hlásal příchod Ježíše všem lidem. A my můžeme být malinkou trubkou, která bude o Ježíši vyprávět ve svém životě jen málo lidem. I ta nejmenší trubka je ale velmi důležitá a proto může být šťastná.


DĚTSKÝ LIST PRO KATECHEZI:

Pracovní list (31 kB)

Text z Písma o narození Jana Křtitele a další podklady najdete na našich stránkách v sekci Bible pro děti - Nový zákon.

Další materiály k této neděli najdete na stránkách Kanán - Katecheze na neděli