Květná neděle
Na květnou neděli si připomínáme den, kdy Pán Ježíš slavně přijel do Jeruzaléma. Lidé ho vítali a oslavovali.
/ Kalendář / Velikonoce / Jednotlivé dny Velikonoc, co se kdy stalo? Svatý týden
Neděle před Velikonocemi se nazývá Květná neděle. Touto nedělí pak začíná Svatý týden. Na Květnou neděli si připomínáme Ježíšův příjezd do Jeruzaléma. Poslední dny Svatého týdne se dohromady nazývají velikonoční triduum (to znamená třídení). Každý z nich je trochu zvláštní, má svůj vlastní význam a také svoje speciální obřady, které se liší od běždných nedělních mší. Podívejte se, co přesně který den slavíme (viz rozcestník níže pod obrázky).
Autorkou Minibible je Gabriela Suchlová (vytvořila ji pro časopis Duha).
►Zjednodušený velikonoční příběh převzatý se svolením z knížky najdete také na webu vira.cz
Na květnou neděli si připomínáme den, kdy Pán Ježíš slavně přijel do Jeruzaléma. Lidé ho vítali a oslavovali.
Na Zelený čtvrtek si připomínáme Ježíšovu poslední večeři s učedníky a Ježíšovu modlitbu v Getsemanské zahradě a jeho zatčení poté, co ho zradil Jidáš.
Je to den, kdy připomínáme Ježíšovo utrpení a ukřižování. Myslíme na to, že to vše podstoupil kvůli nám – chtěl tak za nás vytrpět to, co bychom sami museli vytrpět jako důsledek našeho špatného a zlého jednání.
Proto se křesťané v tento den modlí křížovou cestu. Také obřady v kostele se liší od všech po celý zbytek roku. Znovu čteme příběh pašijí (jako na květnou neděli). Také uctíváme kříž – poklekáme před ním a děkujeme Ježíši za to, co pro nás udělal.
Bílá sobota je den velkého smutku – vzpomínáme na to, jak těžké to muselo být pro Ježíšovy učedníky a přátele, když byl Ježíš ukřižován. Museli být smutní – doufali, že je Ježíš ten, který má zachránit svět, je Bůh. A najednou leží v hrobě a jeho přátelé mají strach, že tím jeho příběh končí. V tento den je v mnoha kostelích otevřeno a lidé se mohou přijít pomodlit na místo, které připomíná Ježíšův hrob. Až když večer zapadne slunce, začínáme slavit vigilii - slavnost Ježíšova vzkříšení.
Ježíš vstal z mrtvých za svítání v neděli a je to tedy pro křesťany ten nejslavnější den v roce. Ježíš zvítězil nad smrtí a tak i my doufáme, že s Jeho pomocí jednou vstaneme z mrtvých. Proto se křesťané začali v neděli scházet k oslavě zmrtvýchvstání a každá neděle je takovou malou připomínkou velikonoc.
Týden, který předchází Velikonocům, se nazývá pašijový nebo také tichý. Křesťané si během něj připomínají události posledního týdne života Ježíše Krista. Prvním důležitým dnem tohoto týdne je Škaredá středa nebo se do něj již započítává i předešla - Květná neděle.
Přehledná grafika velikonočního týdne.
(20. 2. 2025) Seminář 17. března 2025, od 16:00 do 19:30 hod. v Praze určený kněžím, jáhnům, pastoračním asistentům, katechetům,…
(20. 2. 2025) Datum Popeleční středy je letos 5.3.2025. Je tak označen první den postní doby, která trvá čtyřicet dnů a…
(12. 2. 2025) Masopust začíná po svátku Tří králů (6.1.) a končí v úterý před Popeleční středou, 40 dnů před Květnou nedělí.
(12. 2. 2025) Z našeho webu si můžete objednat newsletter s novinkami, který budeme rozesílat jednou měsíčně.
(12. 2. 2025) Aktivační složka zvaná lapbook věnovaná eucharistii - se třemi kapsami a třemi vloženými listy.
(11. 2. 2025) O uzdravujících se ranách, dlouhodobých zraněních a bezpodmínečné vůli k životu po rozvodu rodičů.
Nabízíme několik video - podnětů pro prožívání masopustu s dětmi.
Detailnější popis průběhu masopustu zdřívějška, zvyky, tradice, masky.