Apoštolové prosili Pána: „Dej nám více víry!“ Ježíš jim řekl: „Kdybyste měli víru jako hořčičné zrnko a řekli této moruši: ‘Vyrvi se i s kořeny a přesaď se do moře!’, poslechla by vás.

A pak Ježíš vyprávěl příběh: "Představte si služebníka, který pracuje pro svého pána. Orá pole, pase dobytek a dělá nejrůznější další práce. Co myslíte, co mu řekne jeho pán, když se služebník vrátí z pole? Pozve ho ke stolu a začne ho hostit? Těžko." Spíš mu přikáže: „Připrav mi večeři a obsluhuj mě.“ Teprve až se nají a napije jeho pán, může se najíst i služebník. Myslíte, že mu pán poděkuje za to, co ten den udělal? Asi ne. Vždyť je to přece služebníkova povinnost.

Tak i vy, až uděláte všechno, co vám bylo přikázáno, řekněte si: „Jsme jenom služebníci. Udělali jsme, co bylo naší povinností.“

(Přepsaný text převzat se svolením z webu www.kanan.cz)


AKTUÁLNÍ TEXTY K TÉTO NEDĚLI si můžete přečíst na webu vira.cz

NÁMĚT NA DĚTSKÉ KÁZÁNÍ:

27. neděle v mezidobí

Téma: Lk 17,10 

Autor: Ludmila Vyskočilová

Rekvizita: cokoli, co připomíná sportovní závody a utkání

Promluva:
Už jste někdy závodili v běhu? Kdo závodil v jiném sportu? Kdo někdy fandil třeba při hokeji na stadionu? Závodili jste proto, abyste byli pátí nebo jste se hnali, protože vám stačilo být předposlední? Ne. Byli jste spokojeni, že jste skončili třetí? Fandili jste jen tak, bylo vám jedno, kdo vyhraje? Také ne.

Snažíme se, abychom vyhráli. Prohra nikoho nebaví. Každý chce být první a vítěz a po každém závodě se raduje jen ten nejlepší. Ostatní bývají smutní.

V tom nejdůležitějším závodě, ve kterém se snažíme všichni (malí, velcí i staří, nejen sportovci) hrajeme o to, abychom se dostali do Božího království, abychom mohli skočit do otevřené Boží náruče. Přáli bychom si, aby nás Boží náruč chytla a neozvalo se odmítnutí. Přáli bychom si, abychom se setkali se všemi, které máme rádi, nemuseli se s nimi už nikdy loučit a po nikom se nám nestýskalo. Přáli bychom si, aby tam bylo radost a veselo. Přáli bychom si, abychom byli v Božím království doma.

Vítězství v tomto důležitém závodě nám Bůh už slíbil! Všichni, kteří ho poslouchají, jsou vítězové! A ten, kdo je vítěz, nemůže být smutný ani nešťastný. Vítěz druhým pomáhá, dokonce jim může i sloužit. Vždyť je vítěz!

 

DALŠÍ MATERIÁLY KE KATECHEZI K EVANGELIU:

  Dětský list pro katechezi z dílny redakce deti.vira.cz

♦  Nedělní karty Arcidiecézního katechetického střediska v Praze

♦  List k zamyšleníKvíz z Kanánu, Kvíz 2, dále barevný komix,  který najdeme i v černobílém provedení, to vše se svolením převzato z webu www.kanan.cz

 

VIDEONÁMĚTY:

 Z Českobudějovického biskupství k nám míří další povídání s paní Martinou Fürstovou

 povídání pro starší děti zvané Minikatecheze (přidáváme, až autoři zveřejní)

poutavý videoklip o zrnku hořčice (s titulkama) pro větší děti a dospělé z webu hledamBoha.cz