Svatý Mikuláš patří mezi nejznámější a nejoblíbenější světce. Slavení tohoto křesťanského svátku proniklo jako jedno z mála do rodin, do škol, ale také do sdělovacích prostředků a ve své lidové podobě je záležitostí různých besídek, oslav, nadílek a „mikulášských diskoték“. 

Svátek svatého Mikuláše se často stává předmětem komerce a mnozí křesťané se upřímně ptají, zda má smysl se mezi toto rozporuplné dění jakýmikoli dobře míněnými aktivitami zapojovat. V této souvislosti se objevuje otázka, zda a jak to, co se v době svátku svatého Mikuláše děje, souvisí s tím, jaký je skutečný význam života tohoto světce.

Tento výňatek byl použit z publikace Svatý Mikuláš, člověk plný Boží lásky, na niž odkazujeme níže a ze které se svolením vydavatele nabízíme k prohlédnutí dvě ukázkové katecheze ve formátu pdf: Svatý Mikuláš biskupem a O vzácném koberci.

Navštívit můžete také náš příběh s obrázky, který život sv. Mikuláše popisuje stručně jakoby v reporelu nebo také obrázkové čtení z redakce deti.vira.

 

Pokud by sis chtěl se svatým Mikulášem také něco vyluštit, zkus se podívat na rébus pro vyluštění vzkazu od sv. Mikuláše nebo svatomikulášské bludiště.

Mikuláš z krabičky od sirekChceš-li pro někoho blízkého (třeba rodiče, sourozence, kamarády...) vyrobit malého mikuláška z krabičky od sirek, do které můžeš vložit malé překvapení nebo sladkost, stáhni si naši šablonu (74 kB). Výroba je jednoduchá: nejdříve Mikuláše ze šablony vybarvi podle své fantazie, potom přilep kolem prázdné krabičky od sirek a nakonec přilep ruce.

Náš Mikuláš nese v krabičce rozinky, ale naplnit ho můžeš čímkoli, co se do krabičky vejde. Třeba jiným sušeným ovocem, lentilkami, bonbónem anebo drobným dárečkem, ať už vlastnoručně vyrobeným nebo koupeným. A můžeš přidat třeba i malý milý vzkaz...

Další materiály ke sv. Mikuláši najdeš v naší sekci Svatí.  Výtvarně se můžeš také vyřádit a namalovat si svatého Mikuláše slupovacími barvičkami jako vitráž na okno nebo vybarvit omalovánky:


 • Omalovánky a šablony na sklo - sv. Mikuláš a anděl:

  Mikuláš s knihou

  Mikuláš s anděly

  Mikuláš s andělem

  Sv. Mikuláš

  Svatý Mikuláš

  Biskupské symboly

  Anděl s lyrou

  Anděl, který vítá

  Anděl s ptáčkem

  Anděl se zavřenýma očima

  Anděl s šálou

   

   

  Anděl s hůlkou

  Anděl - šablona

  Anděl - srdce na dlani

  Mikuláš - prostorový obrázek

  druhá strana, autorkou je Blanka Simonisová


Odkazy k tématu sv. Mikuláš

Odkaz pro rodiče: Svatý Mikuláš - základní informace.  Skutečná historie, legenda a tradice se spojují u oblíbené Mikulášovy osoby v pestrý celkový obraz.

Kniha Svatý Mikuláš, člověk plný Boží lásky, Svatý Mikuláš patří mezi nejznámější a nejoblíbenější světce.  Se svolením vydavatele nabízíme k prohlédnutí či ke stažení dvě ukázkové katecheze ve formátu pdf: Svatý Mikuláš biskupem (563 kB) a O vzácném koberci (626 kB)