Svatý Mikuláš patří mezi nejznámější a nejoblíbenější světce. Slavení tohoto křesťanského svátku proniklo jako jedno z mála do rodin, do škol, ale také do sdělovacích prostředků a ve své lidové podobě je záležitostí různých besídek, oslav, nadílek a „mikulášských diskoték“. 

Svátek svatého Mikuláše se často stává předmětem komerce a mnozí křesťané se upřímně ptají, zda má smysl se mezi toto rozporuplné dění jakýmikoli dobře míněnými aktivitami zapojovat. V této souvislosti se objevuje otázka, zda a jak to, co se v době svátku svatého Mikuláše děje, souvisí s tím, jaký je skutečný význam života tohoto světce.

Tento výňatek byl použit z publikace Svatý Mikuláš, člověk plný Boží lásky, na niž odkazujeme níže a ze které se svolením vydavatele nabízíme k prohlédnutí dvě ukázkové katecheze ve formátu pdf: Svatý Mikuláš biskupem a O vzácném koberci.

Navštívit můžete také náš příběh s obrázky, který život sv. Mikuláše popisuje stručně jakoby v reporelu nebo také obrázkové čtení z redakce deti.vira.

 

Pokud by sis chtěl se svatým Mikulášem také něco vyluštit, zkus se podívat na rébus pro vyluštění vzkazu od sv. Mikuláše nebo svatomikulášské bludiště.

Mikuláš z krabičky od sirekChceš-li pro někoho blízkého (třeba rodiče, sourozence, kamarády...) vyrobit malého mikuláška z krabičky od sirek, do které můžeš vložit malé překvapení nebo sladkost, stáhni si naši šablonu (74 kB). Výroba je jednoduchá: nejdříve Mikuláše ze šablony vybarvi podle své fantazie, potom přilep kolem prázdné krabičky od sirek a nakonec přilep ruce.

Náš Mikuláš nese v krabičce rozinky, ale naplnit ho můžeš čímkoli, co se do krabičky vejde. Třeba jiným sušeným ovocem, lentilkami, bonbónem anebo drobným dárečkem, ať už vlastnoručně vyrobeným nebo koupeným. A můžeš přidat třeba i malý milý vzkaz...

Další materiály ke sv. Mikuláši najdeš v naší sekci Svatí.  Výtvarně se můžeš také vyřádit a namalovat si svatého Mikuláše slupovacími barvičkami jako vitráž na okno nebo vybarvit omalovánky:


 • Omalovánky a šablony na sklo - sv. Mikuláš a anděl:

  Mikuláš s knihou

  Mikuláš s anděly

  Mikuláš s andělem

  Sv. Mikuláš

  Svatý Mikuláš

  Biskupské symboly

  Anděl s lyrou

  Anděl, který vítá

  Anděl s ptáčkem

  Anděl se zavřenýma očima

  Anděl s šálou

   

   

  Anděl s hůlkou

  Anděl - šablona

  Anděl - srdce na dlani

  Mikuláš - prostorový obrázek

  druhá strana, autorkou je Blanka Simonisová


Odkazy k tématu sv. Mikuláš

Svatý Mikuláš

Odkaz pro rodiče: Svatý Mikuláš - základní informace.  Skutečná historie, legenda a tradice se spojují u oblíbené Mikulášovy osoby v pestrý celkový obraz.

Kniha Anselma Grüna a  Giuliana Ferriho Svatý Mikuláš
Mikuláš je velký světec, jehož jméno zná každé dítě. Po staletí si jej připomínají křesťané od východu až na západ...

 

 

Svatý Mikuláš

Kniha Svatý Mikuláš, člověk plný Boží lásky,
Svatý Mikuláš patří mezi nejznámější a nejoblíbenější světce.  Se svolením vydavatele nabízíme k prohlédnutí či ke stažení dvě ukázkové katecheze ve formátu pdf: Svatý Mikuláš biskupem (563 kB) a O vzácném koberci (626 kB)