Drozd je u nás jeden ze známých a běžných ptáků. Je ale velmi vynalézavý. Víte proč?

Drozdi se totiž naučili vyklepat šneky z ulity a tím si zpestřit stravu. Čím vším se tedy drozdi živí? Jde o všežravého ptáka, který vysbírává nejen různé plody: jablíčko, bezové kuličky a podobně, nepohrdne však ani žížalou a kupodivu například ani plžem.

Drozd je chytrý a učenlivý ptáček, který se naučil lovit šneky (plže) a rozbíjet jejich pevné ulity otloukáním o kameny. Tato místa pak nazýváme zajímavě - říká se jim šnečí kovadliny. Takto se v průběhu delšího období mohou v okolí vhodného kamene nakupit až desítky prázdných ulit!

Drozd je o něco menší pták než kos černý a má o něco kratší ocásek. Svrchu je hnědý, bříško má žlutavě bílé nebo okrové a snadno ho poznáte podle černých skvrnek na břiše ve tvaru obrácených srdíček. 

Přesto drozda mnozí zaměňují s kosem kvůli velmi podobnému zbarvení. Pokud byste přece jen zapochybovali, o kterého ptáka jde, pak si stačí poslechnout jeho zpěv, protože hlas drozda je nezaměnitelný (viz video níže).

 

Omalovánka Drozda, ke stažení také ve formátu Pdf.

Drozd je tažný pták a odlétá od nás zimovat do Afriky. Zpívá na vrcholcích stromů zhruba od března do července. Samička v dubnu a v červnu snáší do hnízda 5 - 6 hnědomodrých až zelenomodrých vajíček s drobnými tmavými skvrnkami. Z vajíček se pak klubou mláďata, kterým rodiče musejí donášet velké množství hmyzu.

      

Obrázek: zdroj: Unsplash.com 

 Poslechněte si zpěv drozda:

 

► Pustit si můžete také ČtEDU, kde najdete zajímavý dokument právě o drozdech.

Související:

* Drozd zpěvný, the song thrush, Turdus philomelos, naši pěvci, naši ptáci, ptáci tažní, ptáci stěhovaví,
chytrý a vynalézavý pták
* pták, který vyklepává šneky z ulity a vyrábí tz. šnečí kovadliny
omalovánka Drozda zpěvného