Obecně můžeme říci, že houby začínají nejvíce růst po vydatném dešti a následném teplém počasí, nejvíce je najdeme asi v rozmezí července a září.  Už jste byli letos na houbách?

Se sbíráním hub můžete začít již v březnu nebo dubnu, což se může zdát brzy, ale již v tomto období začínají růst smržové houby. Neviděli jste nikdy smrže? Škoda, u nás je lidi moc nesbírají, přestože jsou chutné a v zahraničí vysoce ceněné. Na doplňovačce nazvané Jedlé houby se můžete podívat, jak takový smrž vypadá.

V dubnu a květnu se sbírají čirůvky májové, kterým se lidově přesdívá májovky. S těmito kráskami se potkáte určitě hlavně na loukách nebo na okrajích listnatých lesů. Májovka patří mezi naše nejchutnější houby, voní jako mouka a má pevnou, masitou dužinu. Pozor však musíme dávat na záměnu s jedovatou závojenkou olovnatou.

A kdy že začne ta naše pravá houbařská sezóna? Pravděpodobně hlavně v květnu a v červnu, kdy můžeme postupně najít naše nejznámější jedlé houbičky – hřiby, kozáky, holubinky, suchohřiby, kuřátka a další. S jejich sbíráním můžeme pokračovat skoro až do listopadu. Houby, které najdeme dokonce i v prosinci, jsou například čirůvky.

 

Omalovánky - houba:

 

Omalovánka: Která houba to asi je? nebo také ke stažení ve formátu Pdf.  Pracovní list - Houby: průřez žampinem, pečárkou - také ve formátu Pdf.

Ilustrace: A. Krejčí

 

Doplňovačka pro mladší děti: JEDLÉ HOUBY

Ilustrace: Mgr. Adéla Szymiková, ke stažení ve fomátu Pdf: Jedle_houby.pdf

Doplňovačka a omalovánka pro starší děti: JEDLÉ HOUBY

Houby_doplnovacka.jpg také ve formátu Pdf.

Ilu: Akr.

 

Pokud byste si chtěli pustit s dětmi zábavné video o houbách, doporučujeme například toto:

Související pojmy: 

houby - (Fungi, Mycetalia)

JEDLÉ HOUBY, NEJEDLÉ HOUBY, JEDOVATÉ HOUBY,

*průřez (řez) houbou - pracovní list, části houby, určování hub, omalovánka houba, žampión pečárka, pýchavka, liška, smrž, suchohřib, holubinka, klouzek, ryzec křemenáč, babka, pravák, májovka, čirůvka